Kredi derecelendirme kuruluşları içinde Türkiye’ye en cimri davranan hep Moody’s olmuştu. Nitekim 2023 aralık ayında da Türkiye değerlendirmesini pas geçerek heveslerimizi kursağımızda bırakmıştı ve nihayet beklenen iyileşmeyi notumuzda yapma sa da görünümde yaptı. 12 ocak 2024 tarihli Türkiye değerlendirmesinde B3 olan notumuzu korurken Durağan olan görünümü Pozitif olarak güncelledi.
Moody's

Raporun dikkat çekici bölümlerinde ise aşağıdaki vurgular yapıldı.

Görünümün olumluya doğru değişmesinin ana nedeni, ekonomi politikasındaki belirleyici değişiklik, özellikle de ortodoks para politikasına dönüştür; bu, sürdürüldüğü takdirde, Türkiye'nin önemli makroekonomik dengesizliklerinin azaltılması olasılığını önemli ölçüde artırır. Manşet enflasyonun yakın vadede daha da artması muhtemel olsa da, enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretler var; bu da para politikasının güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazandığının göstergesi. Parasal sıkılaştırma aynı zamanda Türkiye'nin büyük dış dengesizliğinin azaltılması ve merkez bankasının döviz rezervlerinin yeniden yapılandırılması olasılığını da artırıyor; her ikisi de ülkenin dış şoklara karşı kırılganlığını azaltacak. Yönetişim hususları bu derecelendirme eyleminin temel itici gücüdür. 

Olumlu görünümün temel itici gücü, para politikasındaki belirgin değişiklik olup, bu değişiklik, halihazırda oldukça yüksek olan enflasyon oranlarının daha sürdürülebilir seviyelere indirilmesine yönelik beklentileri önemli ölçüde artırmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2023'ten bu yana politika faizini kararlı bir şekilde 34 puan artırarak %42,5'e yükseltti ve yakın vadede bir miktar daha sıkılaştırma sinyali verdi. Yıllık enflasyon oranları şu anda çok yüksek (yıllık enflasyon Aralık 2023'te %64,8 seviyesindeydi) ve yakın vadede daha da artması muhtemel olsa da, enflasyon aylık bazda yavaşlamaya başladı ve Ekim-Aralık dönemindeki en son oranlar ortalama %3,2 oldu. Temmuz ve Ağustos aylarındaki %9'un üzerinde ve geçen yılın ilk dokuz ayı için ortalama %4,6 ile karşılaştırıldığında aylık. Moody's, enflasyonun bu yılın ikinci yarısında yavaşlamaya başlamasını ancak yüksek kalmasını ve enflasyonun yıl sonuna kadar %45 civarında olmasını bekliyor. 

Moody’s tarihinde 4. kez Türkiye’nin not görünümünü pozitife çeviriyor. Ve bu kararı 14 yıldır bekliyorduk. Bundan sonraki adımın not artışı yönünde devam etmesi beklenir.