Temmuz ayı itibarıyla kira fiyatlarında uygulanan yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla kiralık konut piyasasında karışıklıklar başladı. Sektör yetkilileri, sosyal konut ihtiyacının önemine vurgu yapıyor.

Boş ve Kirada Olan Dairelerde Farklı Eğilimler

İçinde kiracı olan dairelerde fahiş artışlar yaşanırken, boş dairelerde ise kira fiyatlarında gerilemeler görüldü. Emlakçılar, bu ay için geçerli olan yüzde 65 zam sınırına uyulmadığını belirtiyor ve sosyal konut ihtiyacının altını çiziyor.

Ankara’da Kiralar Yükselişte

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, konut kiralarının yüzde 20 arttığını belirtti. Memur ve öğretmen atamalarının ve tayinlerinin yapılması, şehirlere yeni üniversite öğrencilerinin gelmesiyle kira fiyatlarındaki artışın devam edeceğini ifade etti.

Sosyal Konut İhtiyacı

Yüzde 25 zam sınırı varken dahi bu kurala uyulmadığını belirten Hakan Akçam, zam sınırının kalkmasıyla birçok ev sahibinin aşırı kira artışları yaptığını söyledi. Yapılan zamları asgari ücretli bir ailenin ödemesinin neredeyse imkânsız olduğuna dikkat çekerek, TOKİ, Emlak Konut, belediye iştirakleri ve özel sektör müteahhitlerinin kiraya vermek üzere sosyal konut yapmaları gerektiğini vurguladı.

İstanbul’da Kira Karmaşası Bekleniyor

İstanbul’da ise kira karmaşasının ağustos ayında başlaması bekleniyor. Cumhuriyet’e konuşan emlakçı Yasin Demirtaş, birçok yurttaşın maaşına zam alamadığını ama kiraların yüksek oranda artacağını belirtti. Demirtaş, gelecek yıl da enflasyonun düşmeyeceğini ve kira artış oranlarının yüzde 50-60 olacağını öngördü.

Editör: Halit Alptekin