Türk Ekonomi Bankası (TEB), uluslararası finans piyasalarında önemli bir adım attı. International Finance Corporation (IFC) ile işbirliği içinde 100 milyon euro tutarında Basel-III uyumlu sermaye benzeri (Tier-II) tahvil ihraç etti.

Bu, bankanın sürdürülebilir kalkınma vizyonuna uygun olarak gerçekleştirdiği ikinci büyük finansal hareketi oldu.

Ocak ayında gerçekleştirdiği 400 milyon dolarlık başarılı tahvil ihracının ardından TEB, IFC ile gerçekleştirdiği bu yeni işlemle tekrar finans piyasalarının dikkatini çekti. 10 yıl vadeli ve beşinci yılda geri çağırma opsiyonuna sahip bu yeni tahvil, TEB’in bu yıl içindeki finansman stratejisini pekiştiriyor.

Kurban bayramı öncesi emeklilere sürpriz! Kurban bayramı öncesi emeklilere sürpriz!

İklim Değişikliği ve KOBİ’lere Odaklanan Finansman

TEB’in sağladığı yeni finansman, iklim değişikliğinin etkilerini azaltma, kadınlara ait işletmelere ve tarım işletmelerine destek olma gibi önemli sosyal ve ekonomik hedeflere matuf. Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olarak, TEB bu fonlarla küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) finansmana erişimini genişletmeyi amaçlıyor.

TEB ve IFC İş Birliğinin Gücü

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, IFC ile yapılan işbirliğinin sadece finansal değil, aynı zamanda sosyal etki açısından da Türkiye’ye büyük katkılar sağladığının altını çizdi. Leblebici, “Bu yatırım, kadınlara ait işletmeler ve tarım işletmeleri gibi önemli alanlarda KOBİ’lere verilen kredileri artıracak ve iklim değişikliğine uyum konusunda önemli adımlar atmamızı sağlayacak” dedi.

IFC’nin Türkiye Yatırımları

IFC Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer ise, TEB’e yapılan yatırımın Türkiye’nin ekonomik büyümesine, istihdam yaratılmasına ve daha geniş ekonomik katılım sağlanmasına önemli katkılar sunacağını belirtti.

Schloemer, “Türkiye’nin güçlü ve kapsayıcı bir finans sektörü oluşturması, ülkenin ekonomik olarak gelişmesi için kritik öneme sahip” ifadelerini kullandı

Editör: Merve Öney