Değerli ENDEKS24 okurları merhaba,

BIST30, BIST50 ve BIST100 haricindeki hisselerde eğer bir şirket hissesi için araştırma veya tavsiye raporu yayınlanıyorsa bu raporlara makul şüphe ile yaklaşın. Çünkü üzülerek söylüyorum sermaye piyasalarında para ile rapor yazdıranlar, yazdırmak isteyenler ve bunların sosyal medya bağlantılı hesapları var. Sizler, bazılarını sosyal medyadaki saygın hesaplar zannediyorsunuz ama bunlar kuzu postuna bürünmüş kurtlar!

Sistemin işleyişi aslında çok basit. Operasyon öncesinde aracı kurumlar üzerinden hisseler sabırla toplanıyor, belli bir seviyeye getiriliyor veya yatayda fiyatla tutuluyor. Hatta operasyon öncesi öyle bir zamanlama ayarlanıyor ki hem temel hem de teknik açıdan her şey olumlu zamana denk getiriliyor. Bu esnada şirketten KAP haber desteği varsa da değmeyin keyiflerine (Hatta bazı KAP haberlerine bile şüphe ile bakıyorum). Geriye ne kaldı, bir işaret fişeği fırlatmak! Önceden belirlenmiş aracı kurum çalışanları üzerinden ısmarlama rapor/analiz siparişi veriliyor. Bu iş haliyle bedavaya olmuyor. Sonrasında ısmarlama rapor hazırlanıyor, yayınlanıyor, hedefler veriliyor, sosyal medya şakşakçıları eş zamanlı gazlıyor ve hisse o gazla roketliyor. Hisse ivmeyi aldı mı geriye ateşe benzin döküp harlamak ve parlatmak kalıyor, bunu da tahtanın oyuncuları icra ediyor. Hisseyi öyle bir hacme getiriyorlar ki sormayın gitsin. Çünkü çıkan fiyata hacim desteği ve para girişi şart. Aynı gün genelde mal çıkmazlar, raporu yazan aracı kurumun üstünden sadece alışa geçerler, pek satmazlar. Satmak için farklı kurumlar devreye girer, virman yaparlar, satışlı virman kullanırlar vs. Yani minareyi çalan kılıfını önceden hazırlar misalidir. Sizlere her zaman diyorum ki; takas analizi, alan satan kurumlara pek bakmayın, onlar sizin oralara bakıp bakmayacağınızı bilmiyorlar mı? Siz giderken onlar geri dönüyordu hatta muhtemelen tur bindiriyorlardı. 

Bu tarzda yazıldığını duyduğum, tahmin ettiğim raporları takip ediyorum. Endeks 7000-7500'lerden 9000'leri geçti, raporlardan sonra fiyatın düştüğü, yataya bağladığı hisseler de var yukarı doğru çıkanlar da. Ama düşenleri, yataydakileri sorsan bizim hedefler 12 aylık diyecekler! Allah'tan endeks hep yukarı çıktı ama her ne hikmetse bu hisselerde tık yok veya zorlamayla gidiyor. Maazallah bir de düşseydik ne diyeceklerdi; düşen endeks etkisi! 


ATA CAN @Gercek_Borsaci