Fitch Ratings, Türkiye'deki daha sıkı para politikası nedeniyle enflasyonun ikinci yarıda yavaşlamasını ve yıl sonunda yüzde 40'a ulaşmasını beklediğini açıkladı. Bu öngörü, Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin (YBY) faaliyet performansının zorlu makroekonomik şartlara karşı dirençli kalacağını belirten Fitch'in raporunda yer aldı.

Yerel Yönetimlerin Ekonomik Performansı

Fitch, Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin ekonomik büyüme sayesinde vergi gelirlerinin desteklenmesiyle zorlu makroekonomik ortamda dirençli olacağını öngörüyor. Ancak, Mart 2024 yerel seçimlerinden sonra beklenen parasal sıkılaştırma nedeniyle reel GSYH büyümesinin 2024'te yüzde 2,8'e düşmesi ve 2025'te yaklaşık yüzde 3'te kalması bekleniyor. Bu durum, YBY'lerin faaliyet performansında bir yavaşlama yaşanmasına neden olabilir.

Enflasyon ve Faiz Oranlarının Etkisi

Nisan 2024'te yüzde 69,8 olan yüksek enflasyon, lirada beklenen değer kaybı ve Ocak 2024'te asgari ücrette yapılacak artış, Türkiye'deki yerel ve bölgesel yönetimlerin faaliyet harcamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek. Fitch, daha sıkı para politikası sayesinde enflasyonun yılın ikinci yarısında yavaşlamasını ve 2024 sonunda yüzde 40’a ulaşmasını bekliyor.

Enflasyonun olumsuz etkileri, YBY'lerin artan vergi gelirleri ve merkezi hükümetten yapılan transferlerle kısmen dengelenecek. Fitch, faaliyet dengesinin 2023'teki yüzde 39'dan daha düşük olsa da 2027'ye kadar ortalama yüzde 29 olmasını bekliyor.

Yerel Seçimlerin Ekonomiye Etkisi

Yerel seçimler öncesinde büyükşehir belediyelerinin planlanan yatırımlarını orta vadede azaltması bekleniyor. Bu durum, harcama oynaklığını azaltmaya yardımcı olacak. Ancak, yüksek yurt içi faiz oranları ve kısa lira vadeleri, yeni borçlanma maliyetlerinin 2023'te yüzde 25'ten 2024'te yüzde 50'nin üzerine çıkarak iki katına çıkması nedeniyle, altyapı yatırımlarını finanse etmek için borçlanma ihtiyaçlarını daha da zorlaştıracak.

TL'nin Değer Kaybı ve Borçlanma Maliyetleri

Beklenen TL değer kaybı, 2024 sonu itibariyle USD/TRY 38 olarak öngörülüyor ve bu durum yerel ve bölgesel yönetimlerin borçlarını olumsuz etkileyecek. Borçlanmalarının ortalama yüzde 60'ından fazlası hedge edilmemiş döviz cinsinden olan bu yönetimler, kur riskine karşı savunmasız durumda. Ancak, Fitch’in reyting senaryosuna göre, dirençli işletme performansı sayesinde gelecekteki döviz kuru değer kaybına dayanmak için yeterli boşluk payı bulunacak ve bu da reytinglerin sabit kalmasını sağlayacak.

Editör: Halit Alptekin