Murat Ülker, 21 Mart 1959'da İstanbul'da doğdu ve Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından biri haline geldi. 2023 itibarıyla 5,1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin ikinci en zengin kişisi ve dünyanın 601. en zengin kişisi olma unvanına sahip. Ülker, Yıldız Holding'in yönetim kurulu başkanı olarak, Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük gıda şirketlerinden birini yönetiyor.

Eğitimini İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan Murat Ülker, iş hayatına 1982 yılında adım attı. American Institute of Baking ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft'te aldığı eğitimlerin ardından, ABD ve Avrupa'da çeşitli stajlar ve incelemeler yaparak gıda sektöründeki bilgisini genişletti.

1984 yılında Yıldız Holding bünyesine katılan Ülker, kariyerini burada sürdürdü ve 2000 yılında holdingin İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. 2008'den 2020'ye kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptıktan sonra bu görevi yeğeni Ali Ülker'e devretti.

Özel hayatında, Kırım Aluşta kökenli bir ailenin üyesi olan Ülker, babası Sabri Ülker ve amcası Asım'ın temellerini attığı şekerleme işini geliştirdi. Betül Ataseven ile evli olan Ülker'in üç oğlu bulunmaktadır. Ailesiyle seyahat etmeyi ve yelken sporunu seven Ülker, aynı zamanda sanat koleksiyonuna ve sosyal medyaya da ilgi duyar. Spora, özellikle basketbola olan ilgisini Ülkerspor Basketbol Kulübü'nün kuruluşu ve başarıları ile göstermiştir.

Murat Ülker, İngilizce ve Almanca bilmekte olup, iş dünyasında ve sosyal yaşamda aktif bir rol oynamaktadır.