İshak Alaton, 2 Eylül 1927'de İstanbul'da doğdu ve Yahudi kökenli bir Türk iş insanı olarak bilinir. Alarko Holding'in kurucusu ve onursal başkanı olan Alaton, eğitimini Şişli Terakki Lisesi ve Saint Michel Fransız Lisesi'nde tamamladı. Varlık Vergisi dönemine dair yaşadığı zorlukları anlatarak, bu dönemin Türkiye tarihindeki etkilerine dikkat çekti. Askerliğini 1947-48 yıllarında Polatlı Topçu Okulu'nda yaptı.

1951 yılında İsveç'e giderek Motola Lokomotif Fabrikası'nda kaynak işçisi olarak çalışmaya başlayan Alaton, gece kurslarına katılarak teknik resim öğrendi. Türkiye'ye dönüşünde Üzeyir Garih ile birlikte Alarko Holding'in temellerini atarak, apartman kaloriferi tesisatçılığı ile iş hayatına başladı. Alarko Kolektif Şirketi'nin büyümesiyle 1973 yılında Alarko Holding A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi ve 1998-2012 yılları arasında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İstanbul fahri başkonsolosluğu görevini yürüttü.

İshak Alaton, 1958'de Margarete von Proschek ile evlenerek Leyla ve Vedat Alaton isminde iki çocuğa sahip oldu. Çok dilli olan Alaton, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe biliyordu ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ile Açık Toplum Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca İsveç Kuzey Yıldızı Nişanı ve İspanya Kraliyet Sivil Liyakat Nişanı sahibiydi.

11 Eylül 2016'da 89 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti ve Neve Şalom Sinagogunda düzenlenen cenaze töreni sonrası Kilyos Musevi Mezarlığı'na defnedildi.