Hüsnü Mustafa Özyeğin, 1944 yılında İzmir'de doğdu. Eğitim hayatına Robert Koleji'nde başlayan Özyeğin, inşaat mühendisliği eğitimi almak üzere ABD'ye gitti. Oregon State University'de eğitim alırken finans alanına ilgi duymaya başladı ve Harvard Üniversitesi'nde master yaptı. Kariyerine Türkiye'ye dönüşünde devam eden Özyeğin, Pamukbank ve Yapı Kredi Bankası'nda genel müdür olarak görev aldı.

1987 yılında Yapı Kredi Bankası'ndan ayrılarak kendi bankası Finansbank'ı kuran Özyeğin, Fiba Holding çatısı altında 30'dan fazla şirketi yönetti. Gima ve Endi'yi satın alarak perakende sektörüne adım atan Özyeğin, bunları daha sonra CarrefourSA'ya sattı. 2005 yılında turizm sektörüne Swissotel The Bosphorus'u satın alarak giriş yaptı.

Forbes dergisinin listelerine göre 2009 yılında dünyanın en zengin 221. kişisi olan Özyeğin, 2010'da 3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ikinci ismi oldu. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı aracılığıyla Özyeğin Üniversitesi'ni kurarak eğitime de katkıda bulundu. Bankacılık sektörüne de Credit Europe Bank aracılığıyla geri dönüş yapan Özyeğin, Millennium Bank'ı satın aldı ve daha sonra Fibabanka olarak yeniden markalaştırdı.

İyi derecede İngilizce bilen Özyeğin, Ayşen Özyeğin ile evli olup, Murat ve Ayşecan adında iki çocuğu ve beş torunu vardır.