Ferit Faik Şahenk, 18 Mart 1964'te Ankara'da doğan, Doğuş Grubu ve Eski Garanti Bankası'nın yönetim kurulu başkanıdır. 2022 yılı itibarıyla 2,4 milyar dolarlık bir servete sahip olan Şahenk, Niğdeli iş insanı Ayhan Şahenk ve Deniz Şahenk'in oğludur. Eğitimini Boston College'da pazarlama ve insan kaynakları üzerine tamamlayan Şahenk, yükseköğrenim sonrası Harvard University'nin Owner/President yönetici programından mezun olmuştur. Ayrıca 1988 yılında Manufacturers Hannover'da bankacılık stajı yapmıştır.

1990-1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Şahenk, 2001 yılında babası Ayhan Şahenk'in vefatı sonrası Doğuş Grubu'nun başına geçti. Grup bünyesinde başarılı bir yönetim sergileyerek, grubun büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sağladı.

Şahenk aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bazı önemli transferlerinde finansal destek sağlayarak kulübe katkıda bulunmuştur. Moussa Sow transferindeki etkisiyle bilinen Şahenk, Fenerbahçe yönetiminde görev almasa da, kulüp kongre üyesi ve 1907 Fenerbahçe Derneği yöneticisidir. 2017 yılında Fransa tarafından Légion d'honneur Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

Şahenk, evli ve bir çocuk babasıdır ve aile hayatını iş yaşamıyla birlikte sürdürmektedir.