Ferit Bülent Eczacıbaşı, 1949'da İstanbul'da dünyaya geldi ve Eczacıbaşı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanınan bir iş insanıdır. Lise eğitimini İstanbul Alman Lisesi'nde tamamlayıp, Imperial College London'da kimya bölümünden mezun olduktan sonra, Massachusetts Institute of Technology'de Kimya Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. 1974 yılında profesyonel çalışma hayatına başlayan Eczacıbaşı, 1991-93 yılları arasında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-2001 yılları arasında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı ve 1993-97 yılları arasında TESEV Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli görevlerde bulundu.

Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu'ndaki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte, ayrıca TÜSİAD ve İEİS’in Onursal Başkanı, DEİK Onursal Üyesi, TÜRKONFED Onur Üyesi ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Üyesi olarak görev yapmaktadır. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı, İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği gibi kültür ve sanat alanındaki etkinlikleriyle de tanınır.

Fransa ve İtalya'dan önemli nişanlar alan Bülent Eczacıbaşı, ayrıca “İşim Gücüm Budur Benim” ve “Yoldan” adlı kitapların yazarıdır. Capital dergisi tarafından 2020'de "En Sorumlu Lider" seçildi. Oya Eczacıbaşı ile evli olan Eczacıbaşı'nın Nejat Emre ve Esra adında iki çocuğu bulunmaktadır.