Aydın Doğan, 15 Nisan 1936'da Gümüşhane'de doğan ve Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından biri olan Doğan Holding Onursal Başkanıdır. Eğitim hayatına İzmir Gazi İlkokulu'nda başlayan Doğan, liseyi Erzincan'da tamamladı ve ardından İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nde (şimdiki Marmara Üniversitesi) üniversite eğitimini aldı. Evli ve dört çocuk babası olan Doğan, altı torun sahibidir.

1958'de kendi şirketini kurarak iş hayatına atılan Doğan, ilk yıllarında birçok sektörde faaliyet gösterdi. 1974'ten itibaren İstanbul Ticaret Odası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi kuruluşlarda görev aldı. 1979'da Milliyet gazetesini satın alarak medya sektörüne adım attı ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası Başkanı oldu. Doğan, 1996 yılında Aydın Doğan Vakfı'nı kurarak eğitim ve kültür alanında çeşitli hizmetler sundu. Doğan Medya Grubu altında birçok gazete ve televizyon kanalını bünyesine katarak medya sektöründe önemli bir figür haline geldi.

Aydın Doğan, 2018'de medya sektöründeki kariyerini sonlandırarak Doğan Yayın Grubu'nu Demirören Holding'e sattı. Forbes Türkiye'nin 2017 listesine göre, 1.1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin iş insanları arasında yer alıyor.