Dünya piyasaları bugün, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelecek olan istihdam raporuna odaklandı. Bu rapor, Federal Rezerv'in (Fed) yaklaşık iki yıldır süren enflasyonla mücadelesinde önemli bir gösterge olacak. İş gücü piyasalarının güçlü yapısı, Fed'in gelecek dönem politikalarını şekillendirmede önemli bir rol oynuyor.

ABD'de dün açıklanan veriler, iş gücü piyasasının sıkı duruşunu gösterdi. Bu durum, faiz indirim beklentilerini baskı altına alırken, yatırımcılar temkinli bir yaklaşım sergiliyor. Özel sektör istihdamı, geçtiğimiz Aralık ayında 164 bin kişi artışla beklentilerin üzerine çıkarken, ücret artışlarındaki yavaşlama da devam ediyor. Yıllık ücret artışı, Aralık'ta %5,4 olarak gerçekleşti.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları da 202 bine düşerek beklentilerin altında kaldı. Hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve bileşik PMI'nin de artış göstermesi, piyasalarda dikkat çekti.

Analistler, bu verilerin ABD iş gücü piyasasının güçlü yapısını yansıttığını belirtiyor. Bugün açıklanacak olan istihdam raporu, yatırımcılar için oldukça önemli. Bu verilerin, iş gücü piyasasının durumuna dair daha fazla bilgi sağlayacağı ve piyasalarda oynaklığın artabileceği öngörülüyor.

Para piyasalarında, Fed'in Mart toplantısında faiz indirimlerine başlama ihtimali %65'e geriledi. Bu durum, tahvil piyasalarında satış baskısını artırırken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yılbaşından bu yana artış görüldü.

Dolar endeksi, yüzde 0,1'lik bir yükselişle 102,5 seviyesinde bulunuyor. Altının ons fiyatı ve Brent petrolün varil fiyatı da değer kazanıyor.

New York borsası karışık bir seyir izlerken, Avrupa borsaları dün pozitif bir seyir sergiledi. Avro Bölgesi'nde öncü enflasyon verileri de piyasaların gündeminde. Almanya'da yıllık Tüketici Fiyat Endeksi'nin yükseldiği gözlemlendi.

Asya piyasalarında ise Japonya dışında genellikle negatif bir seyir hakim. Japon yeninin değer kaybetmesi ve Nikkei 225 endeksinin artışı dikkat çekiyor.

Yurt içinde, Borsa İstanbul BIST 100 endeksi dün yükselişle kapandı. Dolar/TL kuru ise bugün 29,8780 seviyesinden işlem görüyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomik adımlarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Analistler, bugün hem yurt içinde hem de yurt dışında yoğun bir veri gündeminin takip edileceğini belirtiyor. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde belirlenen direnç ve destek seviyeleri piyasalar için önem taşıyor.