Değerli ENDEKS24 okurları merhaba,

Halka arz edilecek bir şirketin izahnamesi ve fiyat tespit raporu o şirket hakkında çok detaylı bilgi edinmemizi sağlar, eşsiz kaynaktırlar. Hatta bırakın sadece o şirketi, içinde bulunduğu sektörün de durumunu çok detaylı öğrenmemize olanak tanır. Tabii raporların incelemesi ve okunması biraz zaman alacağı için okumayı sevmeyen bir toplum olarak kimse bunlarla pek ilgilenmez! Küçük yatırımcılar sosyal medyada onun bunun ağzına bakarak yatırımlarına yön vermeye çalışır. Haliyle böyle yatırımcılık olmaz. Çünkü pazardan, esnaftan alışveriş yaparken, bırakın öyle değerli şeyleri meyve ve sebze dahi alırken ellenmedik yerini bırakmayan, tezgâh tezgâh gezen vatandaşımız sıra yatırım yapmaya, hisse almaya gelince birden değişiyor, parasını yatıracak şirketleri ne inceliyor ne okuyor, onun bunun lafıyla hisselere bodoslama parasını gömüyor! Ne çıkarsa bahtımıza hesabı… 

Piyasada işlem gören halka açık şirketleri incelemek daha kolaydır. Her şeyi bir kenara bırakın sadece faaliyet raporlarını okumanız bile çoğu zaman sizler için yeterli fikir verebilir. Ama ilk defa yapılacak olan halka arzlarda yukarıda yazdığım gibi özellikle izahnamenin ve fiyat tespit raporunun detaylı incelenmesinde fayda vardır. Yeri gelmişken halka arz edilen şirketlerin çoğunun atladığı bir başka olayı sizlere izah edeceğim. 

Halka arz edilen şirketler ve ortakları milyonları, milyarları ceplerine indirmeyi biliyor ama şirketlerinin tanıtımını yapmaktan acizler. Düşünüyorum da bunların hiç mi akıl hocaları yok? Halka arz büyüklüklerine göre reklam ve pazarlama bütçesi ayrılıyor ama birçoğu devede kulak kalıyor. Sıkıntı şurada başlıyor. Bütün firmalar nihai tüketici için mal üretmiyor, büyük bir kısmı da endüstriyel tüketicilere hitap ediyor. Yani firmaların popülerliği yok, kendilerini anlatmaya ihtiyaçları var. Bunlar birkaç saniyelik, dakikalık reklamlarla olacak işler değiller. Ve en önemlisini yazıyorum, hiç dikkat ediyor musunuz birçoğu YATIRIMCI SUNUMU bile hazırlamaya gerek görmüyor. Yatırımcı; hisse alacak, firmaya ortak olacak, bilinmeyen bir şeye para yatırılır mı? Yatırılırsa da geçici olur! Kurumsal firmalardan bazıları gerçekten çok bilgilendirici bir şekilde yatırımcı sunumu hazırlıyor ve halka arz evrakları yanında bunları da yayınlıyor. Olması gereken bu şekildedir çünkü yatırımcılar ne izahname ne de fiyat tespit raporu okuyor. Hiç değilse yatırımcı sunumlarını incelerler, şirket hakkında bilgi sahibi olurlar. 


ATA CAN @Gercek_Borsaci