Çinli emlak geliştiricilerinin hisseleri, yatırımcıların yetkililerin krizden etkilenen sektörü istikrara kavuşturmak için daha fazla önlem açıklamasını beklemesiyle Cuma günü yükseldi. Yeni veriler, yeni ev fiyatlarında dokuz yıldan uzun sürenin en hızlı düşüşünü gösterdi.

Destek Önlemleri ve Piyasa Beklentileri

Son iki yıldaki emlak piyasasına yönelik destek önlemleri, ekonomik aktivitenin beşte birini oluşturan ve büyümenin önünde engel olmaya devam eden bir sektörü zirveye çıkarmakta başarısız oldu. Ancak piyasalar, günün ilerleyen saatlerinde daha kararlı adımlar atılacağına inanıyor. Çin'in konut bakanlığı, merkez bankası, Ulusal Mali Düzenleme İdaresi ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Cuma öğleden sonra konut projelerinin tamamlanmasını sağlamaya yönelik politikalar hakkında bir basın toplantısı düzenleyecek.

Piyasa Beklentileri ve Yatırımcı Tepkisi

Bloomberg News'in çarşamba günü hükümetin devlete ait firmaların bazılarını satın almasına yönelik bir ön plan hakkında geri bildirim topladığını söylemesinin ardından yatırımcılar, artan satılmamış daire stoğunun temizlenmesine yönelik tedbirleri de bekliyordu. Emlak ajansı Centaline analisti Zhang Dawei, "Piyasalar agresif politikaları sabırsızlıkla bekliyor," dedi.

Hisse Senedi Performansları

Hong Kong Hang Seng Anakara Emlak Endeksi (%1,5) arttı. Çin'in CSI 300 Emlak endeksi (%0,1) bu hafta zaten %5 kazanç elde etti. Borsadaki iyimser ruh hali, Cuma günkü zayıf konut verilerinin de vurguladığı, sahadaki sert gerçeklerle tezat oluşturuyor.

Emlak Piyasası Verileri

Yeni ev fiyatları Nisan ayında aylık bazda %0,6 oranında art arda onuncu ayda da düştü; bu, Mart ayındaki %0,3'lük düşüşten daha kötü ve Kasım 2014'ten bu yana en hızlı düşüş oldu. Yıllık bazda, Mart ayındaki %2,2'lik düşüşe kıyasla geçen ay %3,1 düşüşle Temmuz 2015'ten bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Yatırımlar ve Satışlar

Ayrı bir veri seti, Çin'deki emlak yatırımlarının 2024'ün ilk dört ayında, ilk çeyrekte yüzde 9,5 düştükten sonra bir önceki yıla göre yüzde 9,8 düştüğünü gösterdi. Ocak-Nisan döneminde kat alanına göre emlak satışları yıllık bazda %20,2 oranında düşüş kaydederken, yeni inşaat başlangıçları %24,6 oranında düştü. Çinli emlak geliştiricileri tarafından toplanan fonlar da yıllık bazda %24,9 oranında düşüş gösterdi. Konut verileri için izlenen 70 şehirden 64'ü geçen ay fiyatlarında düşüş bildirdi; bu, Mart ayında bunu yapan 57 şehirden daha fazlaydı.

Uzman Görüşleri

Zhuge Gayrimenkul Veri Araştırma Merkezi kıdemli analisti Guan Xuerong, "Gayrimenkul fiyatlarında devam eden düşüş, potansiyel alıcılar arasında bekle ve gör duygusunu yoğunlaştıracak," dedi.

Zayıf Talep ve Gelecek Beklentileri

Emlak piyasasının 2021'de kötüleşmesi ve müteahhitler arasında bir dizi temerrüdü tetiklemesinden bu yana Çin, faiz oranlarını ve peşinatları düşürürken, çoğu şehir önceki satın alma kısıtlamalarını hafifletti veya kaldırdı. Projenin tamamlanmasına yönelik beyaz listedeki geliştirici finansman programı da ilgi görmekte zorlanıyor. Geçen ay yapılan önemli bir siyasi toplantıda Çinli yetkililerin insanları eski dairelerini yenileriyle değiştirmeye teşvik etmek amacıyla işaretlediği kampanya, ikinci el evlere ilginin zayıf kalması nedeniyle kötü bir başlangıç yaptı. Pek çok analist, tamamlanmamış konut projelerinden oluşan büyük stokun ve artan sayıda satılmamış yeni evlerin ve satış için listelenen ikinci el mülklerin, geliştiricilerin nakit akışlarını artırmak ve zayıf piyasadaki apartman talebini telafi etmek için hükümet müdahalesi gerektirdiğine inanıyor.

Yurt içi talepten çok endüstriyel üretim tarafından desteklenen ekonominin genel gücüne ilişkin süregelen endişelerin, pek çok Çinli'yi emlak piyasasında büyük harcama kararlarından uzak tutması bekleniyor. JLL Büyük Çin araştırma başkanı Bruce Pang, "Diğer şeylerin yanı sıra, gelecekteki gelirlere ilişkin hala zayıf beklentileri olan tüketiciler temkinli olmaya devam edecek," dedi. Goldman Sachs bu hafta, satılabilir konut envanterinin 2023 yılı sonunda 13,5 trilyon yuan (1,87 trilyon dolar) değerinde olduğunu ve inşaatların bir kısmının henüz tamamlanmaması nedeniyle bunları tamamlamak için 5 trilyon yuan sermaye yatırımı gerekeceğini tahmin etti. Yerel yönetimlerin hâlihazırda 9 trilyon dolardan fazla borcu varken herhangi bir hükümet müdahalesinin nasıl finanse edileceği belirsizliğini koruyor.

Editör: Halit Alptekin