Üzeyir Garih, 28 Haziran 1929'da İstanbul'da, bir Yahudi ailesinin evladı olarak doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden 1951 yılında mezun olan Garih, meslek hayatına Carrier Corporation'ın Türkiye şubesinde başladı. 1954 yılında İshak Alaton'un daveti üzerine, Alarko Kolektif Şirketi'nde eş ortaklık görevine başladı ve ömrünün sonuna dek Alarko Şirketler Topluluğu'nda İshak Alaton ile birlikte başkanlık yaptı.

Evli ve iki çocuğun babası olan Garih, altı torun sahibiydi. İbranice ve Türkçe dillerine hakimiyetinin yanı sıra, Arapça, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca da konuşabiliyordu. Ayrıca, 'Deneyimlerim' adlı altı ciltlik eser ile 'İş Hayatımdan Kesitler' adlı bir kitabın yanı sıra Hayat Yayınları tarafından yayımlanan sekiz ciltlik bir kitap serisinin de yazarıydı.

Üzeyir Garih'in hayatı, 25 Ağustos 2001 tarihinde trajik bir şekilde son buldu. Eyüp Mezarlığı'nda bıçaklanarak öldürülen Garih'in cinayeti, ülke çapında büyük yankı uyandırdı. Cinayet zanlısı olarak iddia edilen asker firarisi Yener Yermez, polisin yoğun araştırma ve takip çalışmaları sonucunda yakalanarak hapse gönderildi. Üzeyir Garih, başarılı iş kariyeri ve yazarlık faaliyetleriyle anılan saygın bir iş insanı olarak hafızalarda yer etti.