Turgay Ciner, 1956 yılında Artvin Hopa'da, Laz kökenli bir ailede dünyaya geldi. Gençlik yıllarında çay ocaklarında çıraklık yaparak çalışma hayatına adım atan Ciner, üniversite yıllarında otomotiv sektörüne yönelerek oto yedek parça işine giriş yaptı. 28 yaşındayken kardeşi Tuncer Ciner ile işbirliği yaparak Almanya'dan Mercedes otomobiller ithal etmeye başladı. Bu hamlesi, onun ticari hayatındaki ilk önemli girişimi oldu.

1988 yılında Anadolu Endüstri Holding'in ortaklarından Osman Yazıcı ile işbirliğine giden Ciner, Irak'taki anahtar teslim projeleri üstlendi ve 1990'a kadar bu alanda faaliyet gösterdi. Körfez Krizi sonrası Rusya'ya yönelerek tekstil yatırımları yapmaya başladı ve Türkiye'de çeşitli şirketleri bünyesine kattı. 1995 yılında Havaş'ın çoğunluk hissesini satın alarak havacılık sektörüne adım attı ve daha sonra şirketin tamamını satın alarak İsviçre Havayolları Swissair ile ortaklığa gitti.

Medya sektörüne ise 1998 yılında Sabah Grubu'na ortak olarak giriş yaptı. Ciner Grubu, Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın aldı, Habertürk TV, Gazetesi ve Radyosu'nu kurdu. Show TV'nin satın alınmasıyla Türkiye'nin önde gelen medya patronlarından biri haline geldi. Ciner Grubu ayrıca, HTSpor 7/24 gibi kanallar, Habertürk Gazetesi, çeşitli dergiler ve radyo istasyonları ile medya sektöründe geniş bir yelpazeye sahiptir.

Forbes Türkiye'nin 2017 "En Zengin 100 Türk" listesinde 1,6 milyar dolarlık servetiyle 14. sırada yer alan Turgay Ciner, aynı zamanda Kasımpaşa SK'nın sahibidir. Evli ve iki çocuk babası olan Ciner, 1999'da Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi.