Özdemir Sabancı, Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin en küçük oğlu olarak 1941 yılında Adana'da dünyaya geldi. Eğitimine Tarsus Amerikan Koleji'nde başlayan Sabancı, ardından Manchester Üniversitesi'nde kimya mühendisliği eğitimini tamamladı ve İsviçre'de bu alanda ihtisas yaptı.

Profesyonel hayatına Sabancı Holding çatısı altında başlayan Özdemir Sabancı, özellikle SaSa Polyester Sanayi A.Ş. gibi büyük kuruluşların kurulmasında ve geliştirilmesinde önemli rol oynadı. Otomotiv sektörüne olan özel ilgisiyle de bilinen Sabancı, TemSa'da Mitsubishi otobüs, minibüs ve ticari araçların üretimini gerçekleştirdi ve Toyota ile 50-50 ortaklıkla Türkiye'de bir otomobil fabrikası kurdu. Bu iş birliği, Toyota'nın dünya çapında ilk ortak üretim tesisini Türkiye'de kurmasını sağladı.

1970 yılında Sevda Girişken ile evlenen Özdemir Sabancı, Demir ve Serra isimli iki çocuk babasıydı. 9 Ocak 1996 tarihinde, Sabancı Center'da DHKP/C üyesi olduğu belirtilen saldırganlar tarafından hayatını kaybetti. Bu olayın ardından, Sabancı Center'da çalışan ve saldırganların binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal, ilgili soruşturmalarda gündeme geldi. Sabancı'nın katili Mustafa Duyar, 1999'da Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan bir isyanda öldürüldü. Özdemir Sabancı suikastı ve sonrasında yaşananlar, Türkiye'nin yakın tarihinde önemli ve tartışmalı bir konu olarak kalmıştır.