İnan Kıraç, 4 Şubat 1937'de Eskişehir'de doğan, Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden biridir. Uzun yıllar Koç Holding'de çeşitli üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunan Kıraç, Galatasaray Lisesi mezunudur ve eğitimini Londra'daki City College of Business'ta sürdürmüştür. Kısa bir süre Kemer Barajı şantiyesinde tercümanlık yapmış olan Kıraç, 1961'de Koç Holding'e bağlı Ormak AŞ'de çalışmaya başlamıştır.

1966 yılında Otoyol Sanayi AŞ'nin Genel Müdürü olarak atanan Kıraç, kariyerine Koç Holding'in otomobil sektöründeki şirketlerinde devam etmiştir. 1981 yılında Galatasaray Eğitim Vakfı'nı kurmuş ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kurucuları arasında yer almıştır. Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç ile evli olan İnan Kıraç'ın bir kızı vardır.

İnan Kıraç, 2003 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, 1998'den bu yana Kıraça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanlığı, TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyeliği ve Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Kurulu Üyeliği gibi önemli pozisyonlarda bulunmuştur. Kıraç, eşi Suna Kıraç ile birlikte birçok kültürel ve eğitim kurumunu kurarak Türkiye'ye önemli katkılarda bulunmuştur. 1997'de Fransa Cumhuriyeti tarafından Legion d'honneur nişanı ile ödüllendirilmiş, 2009'da ise İstanbul Turizm Onur Ödülü'nü almıştır.