Son dönemde ABD'nin Venezuela ham petrolüne yönelik yaptırımların tekrar gündeme gelmesi ve Orta Doğu'daki artan gerilimler, petrol piyasalarında dalgalanmalara neden oldu. Küresel gösterge Brent, yüzde 3'lük bir düşüşle varil başına 87 dolar seviyesinden işlem görürken, ABD ham petrolü 83 dolara yaklaştı.

Stoklar ve Talep Göstergeleri

ABD'deki ham petrol stokları, geçen hafta 2,7 milyon varil artışla Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Aynı zamanda, yakıt talebi göstergeleri de azaldı, bu durum piyasalar üzerinde baskı oluşturdu.

Uluslararası Tepkiler ve Yaptırımlar

İran'ın saldırısına İsrail'in vereceği yanıt beklenirken, ABD'den gelen zayıf ekonomik veriler, bölgedeki gerilimlerin piyasa üzerindeki etkisini gölgeledi. Goldman Sachs, şu an petrol fiyatlarında varil başına 5 ila 10 dolar arasında bir prim olduğunu belirtti, ancak ek artış yaşanmazsa fiyatların düşebileceğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi, Venezuela ham petrolüne yönelik kısıtlamaları tekrar uygulamaya başladı, bu durum Güney Amerika ülkesinden petrol akışını engelleyebilir. Ayrıca, Temsilciler Meclisi'nde bu hafta sonunda oylanacak olan dış yardım paketine İran petrolüne yönelik yeni yaptırımlar da dahil edildi.

İngiltere, kuzey Galler'de yeni nükleer santral inşa edecek! İngiltere, kuzey Galler'de yeni nükleer santral inşa edecek!

OPEC+ ve Petrol Fiyatlarındaki Yükseliş

OPEC+ üyelerinin arz kesintileri ve Rusya ile Orta Doğu'daki jeopolitik riskler, fiyatlara destek oluyor ve petrolün varil başına 100 doları yeniden kazanabileceği spekülasyonlarını ateşliyor. Ancak, piyasa ölçümleri, koşulların az sıkılaştığını ve yükselişin durakladığını gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin