Almanya merkezli Scope Ratings, Türkiye ekonomisi hakkında yeni bir rapor yayımladı. Raporda, Türkiye'nin kredi notu açısından en büyük zayıflığın yüksek enflasyon olduğu vurgulandı. Seçim sonuçlarının, enflasyonu etkileyen ana faktörlerden biri olarak gösterildiği belirtildi ve bu durumun para politikasında sıkı bir duruşun sürmesine katkı sağlayabileceği ifade edildi.

Yerel Seçimlerin Ekonomik Etkileri

Analizde, yerel seçim sonuçlarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası yaklaşımını destekleyeceği yönünde görüşlere yer verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonuçlarını kabul etmesinin ülkenin kurumsal yapısını güçlendirdiği, demokratik sürecin devam etmesi halinde yatırımcı güveninin artacağı öngörüsüne dikkat çekildi.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede! Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede!

Yabancı Yatırımcılara Yeni Fırsatlar ve Enflasyon Tahminleri

Yüksek politika faizi nedeniyle TL cinsinden varlıkların yabancı yatırımcılar için daha cazip hale geldiği belirtilerek, bu durumun yeni yatırım olanaklarına kapı aralayabileceği ifade edildi. Analistler, sıkı para politikasının devamı durumunda bu yıl için enflasyonun ortalama yüzde 60, gelecek yıl ise yüzde 25 seviyesine düşebileceğini tahmin etti. Döviz kurundaki dalgalanmaların ve ücret artışlarının enflasyon üzerinde baskı oluşturabileceği uyarısı da raporda yer aldı.

Scope Ratings'in analizi, Fitch Ratings'in benzer enflasyon beklentilerini de takip ediyor. Fitch, 2024 için yüzde 58 ve 2025 için yüzde 29 enflasyon öngörüsünde bulundu.

Editör: Halit Alptekin