Euro, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin parasal politikalarını ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) ayrıştırma çabaları ve daha iyi bir ekonomik ortam sayesinde dolar karşısında direnç gösteriyor. Geçtiğimiz ay, euronun beş ayın en düşük seviyelerine gerilemesi, analistler arasında dolar karşısında pariteye dönüş tartışmalarına yol açmıştı.

Euro ve Doların Karşılaştırılması

Euro bölgesi faiz oranlarının ABD'ye göre daha düşük olması olumsuz bir durum olmaya devam ediyor. Ancak iyileşen makro ortam sayesinde euro daha güçlü bir zeminde görünüyor. Örneğin, satın alma yöneticileri anketleri, Euro Bölgesi'ndeki iş faaliyetlerinin Nisan ayında ABD'dekinden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi. Bu, euronun Nisan ayının en düşük seviyelerinden yaklaşık %1,7 toparlanarak 1,0708 dolara çıkmasına yardımcı oldu.

Ekonomik Performans ve ECB'nin Rahatlaması

City Index piyasa stratejisti Fiona Cincotta, ekonomik performans arasındaki yakınlaşmanın euroya yardım sağladığını belirtti. ECB için de bir rahatlama nedeni olduğunu ekledi. Citi'nin euro bölgesi için ekonomik sürpriz endeksi, iş faaliyetleri ve büyüme geliştikçe pozitif bölgede bulunuyor. Buna karşılık ABD endeksi, büyüme ve istihdam verilerinin beklentileri karşılamaması nedeniyle sıfırın altına düştü.
Yuan

Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi! Fed faiz İndirimleri beklenirken piyasalar yükseldi!

Ticaret ve Döviz Kuru

Ticaret ağırlıklı bazda euro bu yıl %0,5 artış gösterdi. Bu, Çin yuanı ve Japon yeni gibi zayıflıklardan kaynaklanıyor. İthal enflasyonu nötrleştirmesi açısından euro hakkında daha olumlu bir tablo sunuyor. Ancak, eurodaki sürekli düşüş ithalat fiyatlarını artırabilir ve enflasyonu yeniden alevlendirebilir, böylece ECB'nin faiz indirimi kapsamını sınırlayabilir.

Fed ve ECB Politikaları

ECB'nin Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, Fed'in kararlarının ECB'yi etkilediğini ve doların güçlü etkisinin göz ardı edilemeyeceğini belirtti. Petrol fiyatlarındaki artış veya jeopolitik gerilimler, euro bölgesinin büyüme görünümüne zarar verebilir ve zayıf para biriminin enflasyonist etkisini artırabilir.

Piyasa Beklentileri

Piyasalar, ECB'nin yıl sonuna kadar üç çeyrek puanlık faiz indirimi yaparak gösterge faiz oranını %3,25 civarına getireceğine inanıyor. Fed'in ise sadece iki kez faiz indirimi yapması ve ABD faiz oranlarının euro bölgesi faiz oranlarına göre primini 175 baz puanda bırakması bekleniyor. Analistler, ECB'nin üç kesinti yapması ve Fed'in hiçbir kesinti yapmaması durumunda, euronun pariteye geri dönebileceğini ve para birimindeki zayıflığın enflasyonu artırma tehdidi oluşturması durumunda ECB için alarm zilleri çalabileceğini düşünüyor.

Gelecekteki Beklentiler

Euro en son, iki merkez bankası faiz oranı arasındaki farkın 238 baz puan olduğu Ağustos 2022'de pariteye ulaşmıştı. Piyasa, Fed'in bu yılki faiz indirimlerini fiyatlandırır ve ECB'nin mevcut seviyelerde kalması durumunda, parite olasılığı ortaya çıkabilir. Bu durumda, ECB'nin gevşeme döngüsünü ertelemesi gerekebilir.

Editör: Halit Alptekin