Göktaş: Mayıs'ta 878 milyon lira SED ödemesi yaptık Göktaş: Mayıs'ta 878 milyon lira SED ödemesi yaptık

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, Ramazan Bayramı ve 31 Mart yerel seçimleri nedeniyle verdiği ara 16 Nisan'da sona eriyor. Meclis, bayram sonrası yoğun bir çalışma periyoduna girerken, ekonomi, turizm, enerji, yargı ve içişleri gibi pek çok önemli konuda kanun tekliflerini ele alacak.

Turizm ve Enerji Alanında Önemli Teklifler

Meclis Genel Kurulu, Nisan ayındaki oturumunda, turizm ve enerji sektörlerine ilişkin önemli teklifleri masaya yatıracak. Turizm teklifi, turist rehberliği mesleğiyle ilgili yeni düzenlemeler içerirken, enerji teklifi ise yerli üretim ve ithal doğal gazın Türkiye'de sıvılaştırılarak dünya piyasalarına sunulmasını öngörüyor. Ayrıca, enerji verimliliğini artırmak amacıyla hazırlanan projelere mali destek sağlanacak.

Turist Rehberliği Kanununda Değişiklikler

Turizm alanındaki teklif, turist rehberliği mesleğine giriş şartlarında değişiklik getiriyor. Yabancı dil yeterlilik belgesi olmadan Türkçe turist rehberliği yapılabilmesi öngörülüyor. Seyahat acentelerinin müşteri yönlendirmeleri üzerine getirilen yeni düzenlemeler, acentelere daha sıkı yaptırımlar uygulanmasını içeriyor.

Kripto Varlıklar Yasal Çerçeveye Kavuşuyor

Kripto varlıklarla ilgili yaklaşık 30 maddelik bir kanun teklifi, Meclis'e sunulacak. Teklif, kripto varlıkların hukuki tanımını yapacak ve bu varlıkların ihraç, dağıtım, alım-satımını düzenleyen kuralları belirleyecek.

İçişleri ve Yargı Reformları Gündemde

İçişleri Bakanlığı ile ilgili yeni kanun teklifi, Mayıs ayında Meclis'e sunulacak. Bu teklif, özellikle ruhsatsız otomatik silahlara yönelik ağır cezalar getiriyor. Aynı zamanda, 9'uncu yargı paketi de Mayıs ayında Meclis'in gündeminde olacak, bu paket özellikle cezasızlık algısını kırmaya yönelik düzenlemeler içerecek.

Editör: Halit Alptekin