Dolardaki artış ve Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlikler nedeniyle bakır fiyatları son iki ayın en düşük seviyesine yakın seyrediyor. Londra Metal Borsası'nda üç ay vadeli bakır, perşembe günü %0,2 artışla 9.558,50 dolar/ton seviyesine yükseldi. Ancak fiyatlar, 18 Nisan'dan bu yana en düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.

Çin'den Gelen Zayıf Veriler Fiyatları Etkiliyor

Bakır fiyatları, 20 Mayıs'ta 11.104,5 dolar/ton ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra, Çin'den gelen zayıf ekonomik veriler ve ABD faiz oranlarına ilişkin belirsizlikler nedeniyle yaklaşık %14 oranında düşüş gösterdi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda ağustos vadeli bakır kontratı 77.980 yuan/ton (10.729,08 USD) seviyesinde yatay seyrediyor.

Stok Artışı ve Düşük Talep

TD Securities analistleri, Çin'de bakır stoklarının artmaya devam ettiğini ve yerel primlerin düşük seyrettiğini belirtti. Analistler, Batı'daki fiziksel talebin yüksek pozisyon almaya geri döneceğine dair çok az işaret olduğunu ifade etti. Reuters tarafından görülen bir iç belgeye göre, dünyanın en büyük bakır üreticilerinden Şili'nin Codelco firması, Mayıs ayında üretim hedefinin gerisinde kaldı.

Küresel Ekonomik Belirsizlikler

Bakır piyasasındaki belirsizlikler, küresel ekonomik koşulların ve özellikle Çin'in ekonomik toparlanmasının etkisiyle daha da derinleşiyor. Dolardaki artış, emtia fiyatlarını baskı altında tutarken, Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizlikler, bakır fiyatlarının dalgalı seyrine neden oluyor.

Editör: Halit Alptekin