DHL Express Avrupa CEO’su Mike Parra, Türkiye'ye yaptığı ilk ziyarette, DÜNYA Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Kızıldeniz geçişinde yaşanan kriz nedeniyle hava kargoya olan talebin arttığını belirten Parra, Türkiye’nin dış ticareti için hava kargo kapasitesini artırmaya hazır olduklarını ifade etti. Parra, “Bu Türkiye ihracatı için de bir fırsat olabilir” dedi.

Türkiye'deki Yatırımlar ve Gelecek Planları

Lojistik sektöründe 40 yıla yakın deneyime sahip olan Mike Parra, Türkiye'deki yatırımlarını artıracaklarını belirtti. İstanbul Havalimanı’ndaki DHL terminaline yapılan 135 milyon euroluk yatırımın Türkiye’deki büyümeyi destekleyeceğini vurguladı. Parra, “Türkiye bizim için Avrupa ve Ortadoğu’ya açılan bir geçit. Ayrıca Uzak Doğu için de güçlü bir kaldıraç olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Küresel Lojistik Sektöründeki Zorluklar ve Fırsatlar

Parra, küresel lojistik sektörünün zorluklarla karşı karşıya olduğunu ancak hava kargo talebindeki artışın fırsatlar sunduğunu belirtti. Kızıldeniz'de yaşanan sorunlar ve Asya'daki kapasite eksiklikleri nedeniyle hava kargoya dönüşün hızlandığını söyledi. “Bu yaz aylarında neler olacağının erken bir göstergesi. Hava kargo kapasitemizi Türkiye’nin dış ticareti için daha fazla kullanmaya hazırız” dedi.

Sürdürülebilirlik ve Yeşil Enerji Hedefleri

DHL'nin sürdürülebilirlik hedeflerine de değinen Parra, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedeflediklerini ve elektrikli araç filosunu genişletmeyi planladıklarını belirtti. Parra, “Şu anda filomuzun yüzde 60’ının elektrikli olmasını hedefliyoruz” dedi. Ayrıca Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanımında öncü olduklarını vurguladı.

Türkiye Ekonomisine Katkı ve Gelecek Projeler

DHL Express Türkiye CEO’su Volkan Demiroğlu, şirketin Türkiye'deki ihracat ve ithalat faaliyetlerine değinerek, “Türkiye’de ihracat ve ithalatın öncüleriyiz. İGA ve THY ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi. Demiroğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yeni bir tesis için planları olduğunu ve Türkiye büyüdükçe daha fazla yatırım yapacaklarını belirtti.

Editör: Halit Alptekin