Yatırımcılar, Fed'in para politikası adımlarına dair daha fazla ipucu ararken, New York borsası yeni güne düşüşle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,13 azalarak 39.063,15 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,16 azalışla 5.460,71 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,12 kayıpla 17.697,26 puana indi.

Fed'in Para Politikası Beklentileri

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) atacağı para politikası adımlarına dair daha fazla ipucu ararken, pay piyasalarında açılışta negatif seyir izlendi.

Analistler, yarın açıklanacak büyüme verilerinin Fed'in izleyeceği yol haritasına yönelik daha fazla netlik sağlayabileceğini belirtti. Ayrıca, cuma günü yayımlanacak kişisel tüketim harcamaları verilerinin de piyasalarda oynaklığı artırabileceği ifade edildi.

Makroekonomik Veriler ve Mortgage Faiz Oranları

Makroekonomik veri tarafında, ABD'de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için ortalama faiz oranı yüzde 6,93'e gerilerken, mortgage başvuruları yüzde 0,8 ile artışını sürdürdü. Bu veriler, konut piyasasında hareketliliğin devam ettiğini gösteriyor.

Volkswagen'in Rivian'a Yatırımı

Öte yandan, dün Alman otomobil üreticisi Volkswagen Grubu, ABD'li elektrikli araç üreticisi Rivian'a 5 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu haberin ardından Rivian'ın hisse fiyatı yüzde 30'dan fazla değer kazandı. Bu gelişme, elektrikli araç sektöründe önemli bir hareketlilik yarattı.

Editör: Merve Öney