Kuruyemiş fiyatları, geçen yıla göre %40 oranında arttı. ABD’den ithal edilen ürünlere ek vergiler konulması, piyasada kaçak ürünlerin artmasına neden oldu. Tüm Kuruyemiş Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Başkanı Murat Yıldırım, özellikle badem ve cevizde menşei değiştirilerek ürünlerin piyasaya sunulduğunu belirtti. Yıldırım, "Gümrük vergilerini ödememek için ürünler Dubai üzerinden getiriliyor ve menşei değiştiriliyor" dedi.

İklim Krizi ve Enflasyonun Etkisi

Yıldırım, enflasyon artış hızının yavaşladığını ancak artışın devam ettiğini ifade etti. İklim krizinin de ürün veriminde düşüşe neden olduğunu, bunun da fiyatları etkilediğini belirtti. Yıldırım, "Fiyatlar geçen seneye göre %40 civarında arttı. En çok artan ürün ise her zamanki gibi Antep fıstığı oldu" dedi.

Ek Vergiler ve Kaçakçılığın Etkisi

TÜKSİAD Başkanı, ABD’den gelen ürünlerin Dubai’de menşei değiştirilerek İran üzerinden Türkiye’ye sokulduğunu ve Doğu Beyazıt’tan getirildiğini söyledi. Yıldırım, "Derneğimizin yaptığı çalışmalarla kaçağı azalttık. Ancak ABD'nin çelikteki ek vergilerine karşılık biz de badem ve cevize ek vergi koyduk. Bu durum, kaçak ürün girişini artırdı" diye konuştu.

Denetim Eksikliği ve Gözetim Bedeli Sorunu

Yıldırım, devletin gözetim bedelini kaldırması gerektiğini belirterek, "Biz 7 dolara kaju alıyoruz, gözetim bedeli 9 dolar olduğu için buna göre vergi veriyoruz. Ağır vergiler kaçakçılığın önünü açıyor. İçeride ürünlerimizi korumaya çalışırken daha çok zarar veriyoruz" dedi.

Editör: Halit Alptekin