Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, bugün saat 14.00'te Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. Yılın altıncı faiz kararının belirleneceği toplantıda, politika faizinin yüzde 50 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor.

Sıkı Para Politikası Devam Ediyor

Geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana sıkı para politikası uygulayan TCMB, en son Mart ayında politika faizini artırmış, Nisan ve Mayıs aylarında ise faizi sabit bırakmıştı. Ekonomistlerin tamamı, bugünkü toplantıda da politika faizinde herhangi bir değişiklik yapılmayacağını öngörüyor.

Yıl Sonu Faiz Beklentileri

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentileri de büyük ölçüde sabit kaldı. Ekonomistlerin medyan beklentisi, yıl sonunda politika faizinin yüzde 50 seviyesinde olacağı yönünde. Bazı ekonomistler ise yıl sonunda faiz oranının yüzde 47,5 ila yüzde 40 arasında değişebileceğini tahmin ediyor.

Piyasa Katılımcıları Anketi

TCMB'nin piyasa katılımcıları anketine göre, cari ay ve 3 ay sonrası için faiz beklentisi yüzde 50 olarak belirlendi. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi ise yüzde 37,11'den yüzde 35,90'a geriledi.

Editör: Halit Alptekin