Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in yapay zeka tarafından konuşturularak vatandaşlara yatırım tavsiyesi vermiş gibi gösterildiği videoların sosyal medya mecralarından kaldırıldığını bildirdi.

Sosyal Medyada Sahte Videolar

Bakanlık, yapay zeka dolandırıcılığının bugünün en önemli tehlikelerinden biri olduğunu vurguladı. Kötü niyetli kişilerin yapay zeka yazılımlarını kullanarak gerçek olmayan videolar yayınladığına dikkat çekti.

Vatandaşlara Uyarı

Bakanlık açıklamasında, sosyal medya mecralarında tanınan isimlerin video ve görsellerinin kullanılarak yapay zeka seslendirmesiyle dolaşıma verildiği kaydedildi. "Hızla yayılan bu dolandırıcılık videolarının sahte olduğunu anlamak oldukça zordur. Mağduriyet yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızı her zamankinden daha dikkatli olmaya davet ediyoruz ve bu tür videolara inanarak yatırım yapmamaları konusunda uyarıyoruz. Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in de yapay zeka tarafından konuşturularak vatandaşlarımıza yatırım tavsiyesi vermiş gibi gösterildiği videolar şikayetimizle sosyal medya mecralarından kaldırılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımızın yatırım tercihlerine yönelik olarak Sayın Bakanımızın herhangi bir tavsiyesi olmayacağı da aşikardır" denildi.

Editör: Merve Öney