Milyonlarca emekli ve memurun gözü Temmuz ayı zam oranlarında. TÜİK'in 3 Temmuz’da açıklayacağı Haziran ayı tüketici fiyatları verisi ile 2024’ün ilk 6 aylık enflasyon farkı netleşecek ve zam oranları belirlenecek. Kamuoyunda emeklilerin kök maaşlarına seyyanen zam yapılabileceği iddiası gündemde.

Seyyanen Zam İddiası ve Kök Maaşlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ‘Emeklilere refah payı verilecek mi?’ sorusuna, "Şu an gündemimizde yok" diyerek yanıt verdi. Ancak uzmanlar, emeklilerin kök maaşlarına seyyanen zam yapılmasının mümkün olabileceğini belirtiyor. Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, “Kök maaş olarak tabir edilen, kişinin çalışma hayatı boyunca maaşından kesilen primlerle belirlenen maaştır. Eğer emekli maaşınız 10 bin TL’nin altında ise aradaki fark Hazine tarafından karşılanmaktadır” dedi.

Enflasyon ve Zam Oranları

Merkez Bankası anketine göre Temmuz ayı enflasyon verisi yüzde 2,52 oranında bekleniyor. 2024 ilk yarıyılı enflasyonunun yüzde 25,81 oranında çıkması muhtemel. Bu durumda kök aylıkları 8 bin TL altında olan emeklilere hissedilir bir maaş farkı gelmeyebilir. Kamuoyunda kök aylıkların 10 bin TL’ye tamamlanması ve sonrasında yüzde 25,81 enflasyon farkı eklenmesi konuşuluyor. Bu durumda en düşük emekli aylığı 12.581 TL’ye yükselecek.

Memur ve Emeklilere Verilecek Zam Farkı

Kulislere göre kök aylıklara müdahale edilmeden, en düşük emekli aylığının 12.500 ile 15.000 TL arasına çıkarılması da olasılıklar arasında. Memur ve emekliler için zam oranlarının eşitlenmesi bekleniyor. Tahminler, memurlara yüzde 20,34, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 25,81 oranında zam yapılacağı yönünde.

Editör: Halit Alptekin