29 Nisan Pazartesi günü, Japon Yeni, dolar karşısında önemli bir yükseliş yaşadı. Seansın erken saatlerinde, Yen %2'lik bir artışla dolar başına 155,73 seviyesine ulaşarak, gün içinde 155,01 seviyesine kadar yükseldi. Bu hareket, Tokyo'nun tatil gününde döviz piyasasına müdahale edebileceği spekülasyonlarını güçlendirdi.

Döviz Piyasalarında Gözlenen Müdahale İşaretleri

Piyasa analisti Tony Sycamore, Yen'deki bu hızlı yükselişin Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) müdahalesine işaret ettiğini belirtti. Sycamore, "USD/JPY'de likidite düşükken gerçekleşen bu hareket, BOJ'un piyasaya müdahalesinin tüm özelliklerini taşıyor," dedi. Bu tür bir müdahale, genellikle resmi tatillerde daha fazla etki yaratmak için tercih ediliyor.

Küresel Piyasalarda Genel Durum ve Önemli Gelişmeler

Asya hisse senetleri, özellikle Çin emlak sektöründe görülen canlanma ve Federal Rezerv'in (Fed) politika toplantısı öncesinde olumlu bir seyir izledi. Hang Seng ve CSI 300 endekslerindeki artışlar dikkat çekti. Avrupa piyasalarında da hisse senetleri yükselişe geçti, EUROSTOXX 50 ve FTSE endeksleri değer kazandı.

Fed Politika Toplantısının Beklentiler Üzerindeki Etkisi
Fed

Fed'in hafta içinde başlayacak olan iki günlük toplantısı, piyasaların ana odak noktasını oluşturuyor. Beklenenden daha güçlü gelen ABD ekonomik verileri ve enflasyonist baskılar, Fed'in faiz indirimi döngüsüne ne zaman başlayacağına dair beklentileri etkiliyor. Piyasa analistleri, Fed'in faiz oranlarını uzun süre kısıtlayıcı seviyede tutacağı yönünde yorumlar yapıyor.

Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş! Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş!

Döviz ve Emtia Piyasalarında Son Durum

Dolar, euro ve sterlin karşısında güç kaybetti. Dolar endeksi düşüş yaşarken, Brent ve ABD ham petrolü fiyatlarında düşüş gözlendi. Bu hareketler, Gazze'de olası bir ateşkesin beklentisiyle arz kısıtlamaları hakkındaki endişelerin azalmasıyla ilişkilendiriliyor.

Editör: Halit Alptekin