Avrupa Birliği'nin resmi verilerine göre, 2023 yılında 200 bin Türk vatandaşının vize başvurusu reddedildi. 2024 yılında vize ret oranlarının daha da artması bekleniyor. Türk vatandaşları, İran'dan sonra en yüksek vize ret oranına sahip ikinci ülke konumunda bulunuyor.

AB'nin Vize Duvarları Kalınlaşıyor

Avrupa ülkeleri, Türk vatandaşlarına karşı vize duvarlarını iyice kalınlaştırmış durumda. Beyaz Rusya, Rusya, Hindistan, Fas, Çin gibi ülkelerden yapılan vize başvurularının onaylanma oranları Türkiye'den yapılan başvuruları geride bırakıyor. Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre, yalnızca İranlıların vize ret oranı, Türk vatandaşlarından daha fazla.

Türkiye'nin Durumu Kötüleşiyor

Türkiye, AB’ye tam üyelik başvurusu bulunan ve gümrük birliğinde ortaklığı olan bir ülke olmasına rağmen, vize ret oranlarında yüksek bir artışla karşı karşıya. 2023 yılında AB ülkelerine yapılan 1 milyon 55 bin 885 vize başvurusundan yaklaşık %16’sı reddedildi. İran vatandaşlarının ret oranı 2022’de %25.1 ve 2023’te %30 iken, Türk vatandaşları bu sıralamada ikinci sırada yer aldı.

Vize Randevuları Uzun Sürebilir

Almanya, vize randevularının 7 ayı bulabileceğini açıkladı. Randevudan sonra işlemler yine birkaç ayı bulduğunda, vize başvurularının sonuçlanması bir yıla kadar uzayabiliyor. Bu durum, özellikle aile birleşimi ve iş ziyaretlerinde büyük mağduriyetlere yol açıyor.

Ekonomik Kriz ve Kaçak Girişler Etkili

Corona sonrası yaşanan yoğunluk, ekonomik kriz ve Avrupa’ya kaçak yoldan girişler, vize başvurularının daha sıkı incelenmesine neden oldu. 2024 yılında bu durumun daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Sözcü'de yer alan habere göre, çok ender durumlarda, bir ay ya da birkaç ay içerisinde vize alınırken, en büyük mağduriyet aile birleşimlerinde ve iş dünyasının ziyaretlerinde yaşanıyor.

Editör: Halit Alptekin