Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bayram haftasında Londra’da yabancı yatırımcılarla görüştü. Bu yıl 5.2 milyar dolarlık yurtdışı borçlanma gerçekleştiren Hazine, temmuz ve ağustosta yüklü dış borç ödemeleri öncesinde yeni bir Eurobond veya sukuk ihracına çıkmayı planlıyor.

Yabancı Yatırımcılarla Görüşmeler Devam Ediyor

Bakan Şimşek’in Londra ziyareti sonrası, yabancı yatırımcılar Hazine’nin Eurobond veya sukuk ihracına çıkmasını bekliyor. Bu yılki dış borçlanma hedefi 10 milyar dolar olan Hazine, şubat ve mart aylarında toplam 5.2 milyar dolarlık dış finansman sağladı.

Yatırımcılardan Türkiye'ye Güven Artıyor

Mehmet Şimşek, göreve geldiğinden bu yana Londra, ABD ve Körfez ülkelerinde yabancı yatırımcılarla birçok toplantı yaptı. Yatırımcıların endişeleri azalırken, Türkiye'nin ekonomik programına olan güven arttı. Reuters’in haberine göre, yabancı yatırımcılar Türkiye’nin enflasyonu düşürme konusunda uyguladığı politikalara ve gelecekteki adımlara ilgi gösteriyor.

Tahvil İhraçlarında Yüksek Talep

TL cinsi tahvil ihraçlarına yoğun yabancı talebi oldu. Nisan sonunda yüzde 2,21 olan yabancı yatırımcının toplam TL tahviller içindeki payı haziran başı itibariyle yüzde 7,02’ye yükseldi. Şubat ayında yapılan 10 yıl vadeli dolar cinsi Eurobond ihracına, 300 yatırımcıdan ihraç tutarının 3 katından fazla talep geldi. Mart ayında yapılan 6 yıl vadeli Euro cinsi tahvil ihracına ise 5 katı aşan talep geldi.

Dış Borç Ödemeleri ve Yeni İhraç Beklentisi

Hazine’nin projeksiyonlarına göre temmuzda 1 milyar dolar, ağustosta 3 milyar dolar, eylülde 1.4 milyar dolar ve kasımda 4.2 milyar dolar dış borç ödemesi bulunuyor. Yabancı yatırımcılar, ağustos ayındaki ödeme öncesinde yeni bir Eurobond veya sukuk ihracına çıkılabileceğini öngörüyor.

İç Borçta Yüklü Ödemeler

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, mayısta iç borç çevirme oranı yüzde 147’ye yakın gerçekleşti. Haziran-Ağustos 2024 döneminde iç borç çevirme oranının yüzde 171 olması bekleniyor. Hazine, temmuzda 117.6 milyar lira, ağustosta ise 104.3 milyar lira iç borç ödemesi yapacak.

Editör: Halit Alptekin