EYT düzenlemesinin ardından Bağ-Kur'lu küçük esnaf, prim gün sayısının SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesini bekliyor. 5 yıl erken emeklilik imkanı tanıyan ve 1 milyon kişinin yararlanacağı belirtilen düzenleme, esnafın umutlarını artırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bağ-Kur'luların prim gününün 7200'e düşürülmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü duyurdu. İkinci EYT dalgası için geri sayım başladı.

Prim Gün Sayısında Eşitlik

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber yayınında ikinci bir EYT dalgasının geleceğini belirtti. Karakaş, 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 850 bin kişinin EYT'den emekli olduğunu ve bu yıl SSK'lılardan 500 bin kişinin daha EYT'den yararlanacağını açıkladı. Bağ-Kur'luların prim gün sayısının 9000'den 7200'e düşürülmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Karakaş, hazırlıkların tamamlandığını ve taslağın Meclis'e sunulmasının beklendiğini ifade etti.

Ev Kadınlarına Erken Emeklilik

Karakaş, ev kadınlarına yönelik de önemli açıklamalarda bulundu. Daha az primle ve çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanı sağlanacağına dair söz verildiğini, maliyet hesaplarının yapıldığını belirtti. Bu düzenlemenin, ev kadınlarının emeklilik koşullarını iyileştireceği ifade edildi.

Emekli Maaşları ve Gün Sayısı

Karakaş, prim gün sayısı ve emekli maaşları arasındaki adaletsizliğe de dikkat çekti. En düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye çıkarılması durumunda, daha fazla prim günü olanların daha yüksek maaş alması gerektiğini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin