AK Parti'nin bugünkü MYK toplantısında son şekli verilmesi beklenen vergi paketi taslağında önemli maddelerin çıkarılması dikkat çekti. Meclis’e sunulacak olan taslakta, birçok kritik madde yer almadı.

KDV Artışları ve Stopaj Uygulamaları Paketten Çıkarıldı

Taslakta kitaba yeniden KDV getirilmesi ve gübreye KDV artışı gibi maddeler yer almıyordu. Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın önerdiği, borsa kazancı vergisi ve kira stopajı düzenlemeleri de taslaktan çıkarıldı.

Kira Kontratları ve Emlak Vergisi Düzenlemeleri Dahil Edilmedi

Kirada stopaj ve e-devlet üzerinden kira kontratı yapma uygulamaları taslakta yer almadı. Emlak vergileri ve tapu harçları ile ilgili düzenlemeler de çıkarıldı.

Engellilere ÖTV İstisnası ve Basit Usul Vergi Muafiyeti Aynı Kaldı

Engellilere ÖTV istisnaları devam ederken, basit usul vergi muafiyeti büyükşehirlerde kaldırılmadı. Ayrıca, küçük esnafın prim gün sayısının eşitlenmesi yönünde de bir düzenleme yapılmadı.

Yem ve Gübre KDV Artışı Kaldırıldı

Yem ve gübrede KDV artışı önerisi de taslaktan çıkarıldı. Bu ürünler için hâlâ %1 KDV uygulanacak.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Artırıldı

Yurt dışı çıkış harcı 150 TL'den 1500 TL'ye yükseltilerek taslakta yer aldı. Bu harç, her yıl değerleme oranında artacak.

Limited Şirket Paylarına Vergi İstisnası Getirildi

Limited şirket paylarına hisse senedi gibi vergi istisnası tanındı. Hisse senedine bağlanmış paylar 5 yıl elde tutulduktan sonra vergilendirilmeyecek. Bu düzenleme, anonim ve limited şirketler arasındaki vergi farkını ortadan kaldıracak.

Editör: Halit Alptekin