Mayıs ayında başlayan yeni düzenlemelerle trafik sigortası prim artışları artık hasar maliyet endeksine göre belirleniyor. Temmuz ayı itibarıyla geçerli olacak yeni prim artış oranı %3.5 olarak açıklandı. Sigorta uzmanı, Haziran ayının kasko yaptırmak için en ideal zaman olduğunu belirtiyor.

Prim Artışlarına İtirazlar Geliyor

Sigorta şirketleri, trafik sigortası prim artış oranlarının düşük olduğunu ve maliyetlerini karşılamadığını öne sürüyor. %3.5’lik artış oranına, enflasyon oranlarının çok altında olduğu gerekçesiyle ciddi itirazlar bulunuyor. Şirketler, serbest tarifeye geçilmesi ve kötü sürücülerden daha yüksek prim alınması gerektiğini savunuyor.

İyi Sürücüler İçin Avantajlar

İyi sürücüler için %50'ye varan hasarsızlık indirimi uygulanıyor. Kötü sürücüler ise kaza yaptıkça artan oranlarda sür prim ödemek zorunda kalıyor. İyi sürücü ile kötü sürücü arasında prim farkı 7 kata kadar çıkabiliyor.

Ortalama Sigorta Bedelleri

Ortalama bir hususi otomobil sahibi 9560 TL trafik sigortası bedeli ödemekte. Elektrikli araç sahipleri için bu bedel 8604 TL civarında. Haziran ayı, kasko poliçesi yaptırmak için en uygun zaman olarak öne çıkıyor.

Kasko Yaptırmanın Avantajları

Araç maliyetlerindeki artış beklentisi nedeniyle, Temmuz ayında kasko fiyatlarının yükselmesi bekleniyor. Bazı marka ve modellerde ciddi indirimler uygulanırken, Haziran ayında kasko yaptırmak maliyet avantajı sağlıyor.

Editör: Halit Alptekin