Şişecam, hisseleriyle ilgili bazı işlemlerin incelenmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurma kararı aldı. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, yatırımcı şikayetleri üzerine hukuki sürecin başlatıldığı belirtildi.

Yatırımcı Şikayetleri ve Hukuki Süreç

Şişecam Yönetim Kurulu, 31 Mayıs 2024 tarihinde, Borsa İstanbul'da halka açık paylarda görülen işlemler ve yatırımcı şikayetleri sebebiyle harekete geçti. Şirket, yatırımcılarını zarara uğratan, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım-satım yapanlar hakkında gerekli tahkikatın yapılması için SPK'ya başvurduğunu duyurdu.

SPK'ya Yapılan Başvuru

Şişecam, bu karar doğrultusunda SPK'ya ilgili başvuruyu 10 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirdi. Şirket, sermaye piyasası kanunları çerçevesinde yasal yaptırımların sağlanabilmesi için hukuki sürecin başlatıldığını belirtti.

KAP'a yapılan bildirimde, "Şirketimizi ve şirket yatırımcılarımızı zarara uğratan, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar hakkında gerekli tahkikatın gerçekleşebilmesi ve haklarında yasal yaptırımın sağlanabilmesi maksadıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Editör: Halit Alptekin