Altın, cuma günü açıklanan güçlü ABD istihdam verilerinin ardından, yatırımcıların ABD enflasyon verilerini ve Fed'in bu hafta yapacağı politika açıklamasını beklemesiyle salı günü düşüş yaşadı.

Spot Altın Fiyatları Düşüşte

Spot altın, TSİ 04:09 itibariyle %0,2 düşüşle 2.306,38 dolar/ons seviyesine geriledi. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,2 düşüşle 2.323,00 dolara indi.

Büyük Düşüş Sebepleri

Külçe altın, ABD istihdam verileri ve Çin Merkez Bankası'nın altın alımlarını ertelemesi haberlerinin ardından cuma günü Kasım 2020'den bu yana en büyük düşüşünü yaşayarak %3,5 veya yaklaşık 83 dolar değer kaybetti.

Kritik Veriler ve Fed Toplantısı

Çarşamba günü açıklanacak olan mayıs ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon raporu, Fed beklentilerini yönlendirecek önemli bir veri noktası olacak. Aynı gün, Fed politika yapıcıları iki günlük toplantılarını tamamlayarak ekonomik ve faiz oranı projeksiyonlarını güncelleyecek. Bu güncellemelerin, politika yapıcıların üç ay önce öngördüğünden daha az faiz indirimi göstermesi bekleniyor. Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor.

Editör: Halit Alptekin