Temel metal fiyatları, Çin'in son teşvik önlemleri ve güçlenen doların etkisiyle trader'lar ve yatırımcılar sektörün görünümünü gözden geçirirken karışık bir seyir izledi.

Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş! Borsa İstanbul'dan gün ortasında sert düşüş!

Bakır Fiyatları Düşüşte

Londra Metal Borsası'nda (LME) üç ay vadeli bakır, seans başında Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra %0,3 düşüşle 10.154 dolar/tona geriledi. Bu yıl şimdiye kadar %19 oranında değer kazanan bakır, Çin'in teşvik hamleleriyle destek buldu. Ancak, Çin'in durgun emlak sektörü talep görünümü üzerinde büyük bir engel olmaya devam ediyor.

Çin'in Teşvik Önlemleri

Çin, tahvil ihraçları ve bazı büyük şehirlerde ev satın alma kısıtlamalarının kaldırılması gibi ekonomiyi canlandırma yönündeki son hamleleriyle metal fiyatlarına destek sağladı. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda (SHFE) Haziran vadeli bakır kontratı %1,1 artışla 81.570 yuan/tona (11.270,47 dolar) yükseldi.

Diğer Metallerin Durumu

LME'de alüminyum yatay seyrederek 2.541 dolar/tondan, kalay yatay seyrederek 32.905 dolar/tondan işlem gördü. Nikel %0,6 düşüşle 19.115 dolar/tona, çinko %1 düşüşle 2.967,50 dolar/tona ve kurşun %0,1 düşüşle 2.245 dolar/tona geriledi.

Doların Güçlenmesi

Güçlenen dolar, metal fiyatları üzerinde baskı yarattı. Trader'lar ve yatırımcılar, Çin'in teşvik önlemlerinin ve doların metal piyasaları üzerindeki etkilerini dikkatle izliyor.

Editör: Halit Alptekin