Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti! Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti!

Asya borsaları Salı günü 15 ayın en yüksek seviyelerine yaklaşırken, dolar güçlü seyrini sürdürdü. ABD'den gelecek enflasyon verileri öncesi Japon tahvilleri, merkez bankasının tahvil alım programını geri çekmesiyle baskı altında kaldı.

Asya Piyasaları Güçleniyor

MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan endeksi, Hong Kong hisselerinin yükselişiyle birlikte 2023'ün en yüksek seviyesine ulaştı. Japonya'nın Nikkei endeksi yatay seyrederken, 10 yıllık Japon devlet tahvili getirileri Kasım'dan bu yana en yüksek seviyeye, %0,95'e çıktı.

ABD Enflasyon Beklentileri

Dünya hisse senetleri ve S&P 500, rekor seviyelerine yakın seyretti. New York Fed'in anketine göre, Amerikalılar bir yıl sonra enflasyonu %3,3 olarak bekliyor. Çekirdek TÜFE'nin Mart'ta %3,8 iken Nisan'da %3,6'ya yavaşlaması öngörülüyor. BNY Mellon'dan Bob Savage, bu durumun Fed'in genişleme planlarını doğrulamak için yeterli olmayabileceğini belirtti.

Dolar ve Diğer Dövizler

Döviz piyasasında dolar, enflasyon beklentileriyle güçlü kaldı. Dolar/yen kuru, Japon yetkililerin müdahalesiyle en yüksek seviyeye ulaştı. Euro, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları ise yatay seyretti.

Hong Kong Hisseleri Yükselişte

Hong Kong'un Hang Seng endeksi Ocak'tan bu yana %30, son bir ayda ise %20 arttı. Çin'de tüketici fiyatlarında üst üste artış ve iyi gelen ithalat verileri, olumlu talep sinyalleri olarak değerlendirildi.

Japonya Tahvil Alımını Azalttı

Japonya Merkez Bankası, tahvil alım operasyonlarında ilk kesintiyi duyurdu. Bu, piyasalarda sürpriz bir şahin sinyali olarak değerlendirildi. İki yıllık Japon getirileri 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. ABD Hazine tahvilleri de Asya ticaretinde güçlü seyretti.

Diğer Önemli Gelişmeler

Yeni Zelanda'da enflasyon beklentileri düşerken, inşaat tedarikçisi Fletcher Building görünümünü düşürdü. Avustralya'da ise otomotiv ekipmanı satıcısı GUD'un hisseleri %9 arttı. Perakende ticaret bloglarında popüler olan meme hisseleri, sosyal medya etkisiyle yükseliş gösterdi. GameStop hisseleri %74 arttı. Petrol ve altın fiyatları ise sabit kaldı.

Editör: Halit Alptekin