Salı günü Çin hisse senetleri gerilerken, ABD'den gelen yeni gümrük vergileri ve Çin'in Nisan ayına ilişkin zayıf kredi büyüme verileri piyasalarda olumsuz bir hava yarattı. Yuan, bu gelişmelerle birlikte değer kaybetti.

Avrupa borsaları Fed'in faiz politikası ile baskı altında Avrupa borsaları Fed'in faiz politikası ile baskı altında

ABD Enflasyon Raporu Bekleniyor

Yatırımcılar, ABD'den gelecek ve Fed'in faiz oranlarını ne kadar süre yüksek tutacağına dair ipuçları verebilecek enflasyon raporunu beklerken ticaret sessiz kaldı. Asya hisse senetleri, 15 ayın en yüksek seviyeleri civarında seyrederken, dolar güçlü kalmaya devam ediyor.

Yeni Gümrük Vergileri ve Zayıf Kredi Verileri

ABD Başkanı Joe Biden'ın, elektrikli araçlar da dahil olmak üzere stratejik sektörleri hedef alan yeni Çin tarifelerini bu hafta açıklayacağı bildirildi. Bu gelişme, Çin hisse senetlerini olumsuz etkiledi. Ayrıca, Çin'de yeni banka kredileri Nisan ayında beklenenden fazla düşerken, genel kredi büyümesi rekor düşük seviyelere indi. Bu durum, ekonomiyi desteklemek için daha fazla eylem beklentisini artırdı.

Çin Piyasalarında Düşüş

Gün ortasında Şanghay Bileşik Endeksi %0,12 düşüşle 3.144,15 puana geriledi. Çin'in birinci sınıf CSI300 endeksi %0,27 düşerken, finans sektörü %0,5 geriledi. Temel tüketici ürünleri sektörü %0,06, emlak endeksi %0,95, sağlık alt endeksi ise %1,26 arttı. Hong Kong'da listelenen Çin H-hisseleri %0,06, Hang Seng Endeksi ise %0,13 düşüş gösterdi.

Shenzhen ve Diğer Piyasalar

Daha küçük olan Shenzhen endeksi %0,41 artış gösterirken, start-up kurulu ChiNext Composite endeksi %0,18 geriledi. Şanghay'ın teknoloji odaklı STAR50 endeksi ise %0,18 düştü. Bölgede, MSCI'nin Japonya hariç Asya borsa endeksi %0,02 düşerken, Japonya'nın Nikkei endeksi %0,17 artış kaydetti.

Editör: Halit Alptekin