Salı günü dolar, ABD faiz görünümünü şekillendirecek enflasyon raporunun beklenmesiyle sakin seyrederken, yen iki haftanın en düşük seviyelerinde dolaşarak müdahale endişelerini artırdı. Yatırımcılar, son zamanlarda gelen zayıf ABD işgücü piyasası verileri ve merkez bankacıların yorumları sonrasında Fed'in bu yıl nasıl bir yol izleyeceğini tahmin etmeye çalışıyor.

Enflasyon Beklentileri ve Faiz İndirimleri

Yatırımcılar, yapışkan enflasyon nedeniyle bu yıl faiz indirimi beklentilerini geri çevirmek zorunda kaldı ve şu anda bu yıl 42 baz puanlık bir gevşeme öngörülüyor. CME FedWatch aracına göre Eylül ayındaki faiz indirimi ihtimali %60. Bu hafta tüm gözler Çarşamba günü açıklanacak olan tüketici fiyatları endeksinde olacak. Endeksin, Nisan ayında çekirdek TÜFE'nin %0,3 artış göstermesi bekleniyor. Salı günü açıklanacak olan ABD Üretici Fiyat Endeksi ise enflasyonun Fed'in %2'lik hedefine doğru ilerleyip ilerlemediğine dair ipuçları verecek.

Döviz Piyasalarında Hareketlilik

Euro, dolar karşısında 1,0786 seviyesinde sabit kaldı ancak bu ay %1 artış gösterdi. Sterlin ise Mayıs ayında %0,5 artışla 1,2554 dolardan işlem gördü. Dolar endeksi ise 105,25 seviyesindeydi. Ekonomistlerin neredeyse üçte ikisi, Fed'in bu yıl Eylül ayından itibaren iki kez faiz indirimi yapmasını bekliyor.
Yen

Yen'deki Endişeler

Yen, Tokyo'nun müdahalesinden şüphelenilen seviyelere yaklaşarak yatırımcıları tedirgin etti. Yen, seansın başında iki haftanın en düşük seviyesi olan 156,40'a dokunduktan sonra 156,32 seviyesindeydi. Japonya Maliye Bakanlığı'nın Nisan sonunda döviz piyasasına müdahale ettiği düşünülüyor. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, döviz konusunda Japonya Merkez Bankası ile yakın işbirliği içinde çalışacaklarını belirtti.

New York borsası haftanın son işlem gününde yükselişte! New York borsası haftanın son işlem gününde yükselişte!

Diğer Para Birimleri

Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları erken işlemlerde yatay seyretti. Avustralya doları 0,6608 dolardan, kivi ise 0,6017 dolardan işlem gördü. Japonya Merkez Bankası'nın Japon devlet tahvillerinin bir kısmı için teklif tutarını düşürmesiyle yen kısa süreliğine desteklendi. Uluslararası Para Fonu, Japonya'nın yenin esnek bir şekilde hareket etmesine izin verme taahhüdünün merkez bankasının fiyat istikrarını sağlamaya odaklanmasına yardımcı olacağını belirtti.

Editör: Halit Alptekin