Petrol fiyatları, Kanada'daki orman yangınlarının üretimi kesintiye uğratma olasılığı ve güçlü talep ile üretimde gönüllü kesintiler nedeniyle arzın sıkışık olacağı beklentileriyle Salı günü yükseldi.

Fiyatlardaki Artış

ABD Batı Teksas Orta ham petrol vadeli işlemleri, GMT 12:24 itibarıyla 18 sent artışla varil başına 79,30 dolara yükseldi. Brent ham vadeli işlemleri ise 19 sent artışla varil başına 83,55 dolara ulaştı.

Kanada'daki Orman Yangınları

IG piyasa analisti Tony Sycamore, Batı Kanada'daki kontrol edilemeyen yangınların ülkenin petrol arzını kesintiye uğratabileceğini belirtti. Yangın sezonunun başlamasıyla birlikte, itfaiyeciler Britanya Kolumbiyası ve Alberta'daki yangınları kontrol altına almak için mücadele ediyor. Henüz herhangi bir operasyonel aksaklık bildirilmedi, ancak StoneX enerji komisyoncusu analisti Alex Hodes, Kanada'nın günlük 3,3 milyon varillik üretim kapasitesinin etkilenmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Talep Artışı ve OPEC+ Kesintileri

Petrol fiyatları, ABD ve Çin'den gelen talebin artmasıyla önceki ticaret seansında yaklaşık %1 oranında yükseldi. Amerikalı sürücüler grubu (AAA), 25-27 Mayıs arasındaki uzun hafta sonunda İşçi Bayramı'nda karayolu yolculuklarının 2000'den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasını bekliyor. Hafta sonu Çin verileri ise tüketici fiyatlarının üst üste üçüncü ayda arttığını gösterdi.

Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti! Faiz indirim beklentileri ve zayıflayan dolar, altını yükseltti!

Piyasa ayrıca, Irak Petrol Bakanı Hayan Abdul Ghani'nin, Bağdat'ın 1 Haziran'daki OPEC+ toplantısında gönüllü üretim kesintilerine uyacağını söylediği yorumlarına da tepki vermeye devam ediyor. OPEC ve Rusya liderliğindeki diğer üreticiler, üretim kesintileri konusunda anlaşmış durumda. Ancak Ghani, Irak'ın yeterince kesinti yaptığını ve yeni kesintileri kabul etmeyeceğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin