Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bir yıldır kısmen uyguladığı tasarruf tedbirlerini genişleterek yeni bir genelge hazırlıyor. Vekillerin yurtdışı gezileri sınırlandırılacak, yerli otomobil Togg kullanılacak ve özel hastane yerine devlet hastanesine gidilecek.

Yurtdışı Gezilerine Sınırlama

TBMM, katılımı zorunlu programlar dışında, ihtisas, tali ve araştırma komisyonlarının yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerine sınırlama getirecek. Ayrıca, komisyon gezilerinde uzman görevlendirilmesi planlanıyor.

Elektrikli Araç Dönemi Başlıyor

TBMM'de, hizmet araçlarının tamamının elektrikli araçlarla değiştirilmesi amacıyla başlatılan araç dönüşümü uygulaması, yeni tedbirlerle hızlandırılacak. Yeni yasama dönemine yetiştirilmesi hedeflenen bu değişiklikle, makam araçları yerli otomobil Togg ile değiştirilecek. Özellikle, Audi marka araçların yerini Togg'un alması planlanıyor.

Dijitalleşme ve Kağıt Tasarrufu

Meclis’te tüm birimlerde kağıt kullanımı kaldırılarak dijitalleşme sağlanacak. Kırtasiye malzemeleri, toner ve plastik su kullanımı azaltılacak ve ihale sözleşmeleri iptal edilecek. Resepsiyon ve etkinliklerde sade menü uygulaması devam edecek.

Özel Hastane Yerine Devlet ve Üniversite Hastaneleri

Sağlık harcamaları, devlet ve üniversite hastanelerine yönlendirilecek. Özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi yerine, devlet ve üniversite hastaneleri tercih edilecek.

Vekil Harcamalarına Kısıtlama

TBMM Başkanlığı, muhalefetin sık sık gündeme getirdiği vekil harcamalarının kısıtlanması önerilerini dikkate alarak, milletvekillerinin sağlık, yol, yemek ve personel sayısı gibi kalemlerde yeni tedbirler alacak.

Sosyal Tesislerde Tasarruf

TBMM’ye bağlı sosyal tesislerde de aynı tasarruf tedbirleri uygulanacak. İstanbul’da bulunan iki konaklama tesisinden sadece milletvekilleri yakınları ve Meclis personeli yararlanıyor. Bu tesislerin diğer kamu kuruluşları gibi vatandaşlara açılıp açılmayacağı tartışılacak.

Genelge Hazırlıkları Devam Ediyor

Genelgeye son şeklini vermek üzere TBMM Başkanlık Divanı’nın önümüzdeki hafta toplanması bekleniyor.

Kaynak : Ekonomim

Editör: Halit Alptekin