Türk Eximbank, Dünya Bankası garantili 1 milyar euroluk bir kredi anlaşması imzaladığını duyurdu. Bu anlaşma, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri ve karbon azaltma amaçları doğrultusunda sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacıyla 7 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirildi. Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın karşı garantisi ve Dünya Bankası Grubu üyesi olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) sunduğu 600 milyon euroluk ilk zarar tazmin garantisi altında yapıldı.

10 yıl vadeli kredi anlaşması

Toplamda 1 milyar euro tutarındaki “Türkiye Yeşil İhracat Projesi” kredi sözleşmesine Deutsche Bank, Standard Chartered Bank, BNP Paribas ve ING Bank katılım sağladı. Türk Eximbank’ın bugüne kadarki en büyük borçlanma işlemi olan bu kredi, aynı zamanda IBRD’nin ihracatçıların yeşil dönüşümünü destekleyen ilk garanti işlemi olarak öne çıkıyor.

Dünya Bankası ve Türk Eximbank yetkililerinden açıklamalar

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, anlaşmayla ilgili olarak, “Dünya Bankası, dünya genelinde düşük karbonlu bir geleceğe geçişi desteklemenin yanı sıra, bu girişimlerin hem firmaların hem de ülkenin rekabet gücünü artırmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duymaktadır” ifadelerini kullandı. Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney ise, “IBRD garantisiyle sağladığımız 1 milyar euro tutarındaki 10 yıl vadeli kaynak sayesinde Türkiye’nin iklim değişikliğine uyum çabalarına katkıda bulunarak, Türk ihracatçılarının yeşil dönüşümlerini ve uygun maliyetli uzun vadeli finansman yoluyla yeşil ihracatı desteklemekten memnuniyet duyacağız” dedi.

Editör: Halit Alptekin