Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Suudi Arabistan'ın turizm hedeflerine Türkiye'nin katkı sağlayabileceğini açıkladı. Bakan, "Suudi Arabistan'daki tesislerin yapımında ve işletilmesinde Türkiye'nin tecrübesinden yararlanılabilir. Ayrıca tur operatörlerimiz aracılığıyla turist taşıma konusunda da iş birliği yapabiliriz. Bu işbirliği, her iki ülkenin menfaatine olacaktır" dedi.

Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nda Önemli Açıklamalar

Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu sırasında gazetecilere konuşan Şimşek, Suudi Arabistan'ın iddialı turizm hedeflerine değindi. Mehmet Şimşek, "Türkiye, bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde yardımcı olabilir. Mevsimsel olarak örtüşmeyen turizm sezonlarımız avantaja dönüşebilir; Suudi Arabistan'ın kış turizmi, Türkiye'nin yaz ve sonbahar turizmiyle uyumlu" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin İnşaat Sektöründeki Birikimi ve Turizmdeki Başarısı

Şimşek, Türkiye'nin inşaat sektöründeki etkileyici birikimine işaret ederek, Suudi Arabistan'daki tesislerin yapım ve işletmesinde bu birikimin kullanılabileceğini belirtti. Bakan Şimşek, "Tur operatörlerimiz, yazın Türkiye'ye turist getiriyorlar ve buradan kazanç sağlıyorlar, aynı başarıyı Suudi Arabistan için de gösterebilirler. Türkiye, turizmde dünya çapında ilk 5'te yer alıyor. 2022'de dördüncü sıradaydık ve 2023 rakamları ile muhtemelen üçüncü veya dördüncü sırada olacağız. Türkiye'nin bu alanda ciddi birikimi var" dedi.

Hizmet İhracatına Önem Veren Türkiye

Bakan Şimşek, Türkiye'nin hizmet ihracatını büyütmeyi hedeflediğini vurguladı. Mehmet Şimşek, "100 milyar doların üzerinde bir hizmet ihracatı hacmimize ulaştık ve bu rakamı daha da artırmak istiyoruz. Maliye Bakanlığı olarak hizmet ihracatına güçlü destek veriyoruz. Yüzde 80 matrah indirimi ile Türkiye'den yapılan hizmet ihracatında vergi yükü önemli ölçüde düşüyor" şeklinde konuştu.

Editör: Halit Alptekin