Borsa İstanbul, detaylı incelemeler sonucunda Fonet Bilgi Teknolojileri (#FONET.E) ve Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (#KLGYO.E) hisse senetleri üzerinde önleyici tedbirler uygulanacağını duyurdu. Bu karar, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla kamuoyuna iletildi. Söz konusu tedbirler, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Kredili İşlemlere Sınırlama Getirildi

Borsa İstanbul'un kararı doğrultusunda, Fonet Bilgi Teknolojileri ve Kiler GYO'nun payları, 16 Şubat 2024 tarihinden başlayarak 15 Mart 2024 tarihine kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek. Bu süre zarfında, ilgili hisse senetlerinin piyasa dinamikleri ve işlem hacimleri yakından izlenecek. Önleyici tedbirin, hisse senetlerindeki dalgalanmaları dengelemek ve yatırımcıları korumak amacıyla alındığı anlaşılıyor.

Yatırımcıların ve Piyasanın Korunması Amaçlanıyor

Bu önlemler, Borsa İstanbul'un yatırımcıları koruma ve piyasa dengelerini sağlama amacıyla aldığı stratejik kararlar arasında yer alıyor. İlgili hisse senetlerinde yaşanan hareketlilik ve volatilitenin kontrol altına alınması, yatırımcıların menfaatlerinin korunması için önem taşıyor. Borsa İstanbul'un bu tür tedbirleri, piyasa güvenliğini ve şeffaflığını artırmak için kritik öneme sahip.

Editör: Halit Alptekin