Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, "Risksiz İstanbul" toplantısında, şehrin kentsel dönüşüm ve güçlendirme projelerini tanıttı. Kurum, İstanbul'da riskli yapılarla mücadelede kararlı olduklarını vurgulayarak, "Tek bir riskli yapı kalmayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. İstanbul'un topyekun mutluluğu için projelerimizin her detayını planladık" dedi.

5 Yılda 650 Bin Yeni Konut Hedefi

Kurum, İstanbul'da 5 yıl içinde 650 bin yeni konut inşa edeceklerini belirtti. Bu konutların 300 bininin KİPTAŞ tarafından, kalanının ise özel sektör firmalarıyla iş birliği içinde hayata geçirileceğini açıkladı. KİPTAŞ ile dönüşüm gerçekleştirenlere 700 bin lira hibe ve kredi desteği sağlanacağı, ayrıca 100 bin lira taşınma ve kira yardımı yapılacağı duyuruldu.

İstanbul'un Kentsel Dönüşümdeki Yol Haritası

Kurum, İstanbul'daki 1,5 milyon sağlıksız yapının dönüşümüne öncelik verdiklerini belirtti. "İstanbul'un 39 ilçesinde 7,5 milyon ev ve iş yerimiz var. 600 bin yuvanın acilen dönüşmesi gerekiyor" diyerek, mevcut İBB yönetiminin bu konuda yetersiz kaldığını eleştirdi. Projelerinin 6 temel başlık altında gerçekleştirileceğini, bu kapsamda sanayi alanlarının dönüşümü ve iklim değişikliğiyle mücadele konularına da odaklanılacağını açıkladı.

İstanbul'un Dönüşümünde Yeni Vizyon

Kurum, İstanbul'un kimliğini ve tarihi değerlerini koruyarak kentsel dönüşüm gerçekleştireceklerini ifade etti. "800 bin kişiye istihdam sağlayan İstanbul sanayisinin düzenlenmesi ve şehir merkezlerindeki trafiğe ve hava kirliliğine yol açan sorunların çözümü için çalışacağız" dedi. Kurum, ayrıca Eminönü-Sirkeci sahil bandı düzenlemesiyle İstanbul'a nefes aldıracaklarını ve Sultanahmet ile Süleymaniye Camilerinin çevresindeki yapıları düzenleyeceklerini belirtti.

Afet Yönetimi ve İstanbul'un Geleceği

Kurum, İstanbul'un afet yönetimi konusunda da projelerini paylaştı. "Afet yönetiminde önleme ve risk azaltma önceliğimiz olacak. Bütünleşik Afet Yönetim Sistemi kurulacak" diyerek, İstanbul'un dijital ikiz projesiyle şehrin afetlere karşı daha hazırlıklı olacağını vurguladı. Ayrıca, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde kurulacak Afet Yönetim Merkezi ile İstanbul'un afetlere karşı direncinin artırılacağını belirtti.

Editör: Halit Alptekin