A1 Capital Yatırım'ın günlük bültenine göre, ABD'de perakende satışlar ocak ayında beklenmedik bir düşüş yaşadı. Otomobil bayileri ve benzin istasyonlarındaki satışlardaki azalmanın etkisiyle %0,8 oranında gerileyen perakende satışlar, son 10 ayın en keskin düşüşünü kaydetti. Beklenen %0,1'lik küçük düşüşün aksine bu gelişme, Federal Reserve'in (Fed) önümüzdeki aylarda faiz indirimine başlayacağına dair umutları besledi.

Enflasyon Verileri ve Yatırımcı Tepkileri

Salı günü yayımlanan enflasyon verilerinin beklenenden daha sıcak çıkması, yatırımcıları endişelendirse de, ABD perakende satışlarındaki düşüş yatırımcıların stresini azalttı. CME Group'un FedWatch'ına göre, Mayıs ayında en az 25 baz puanlık faiz indirimi beklentileri %40'a yükseldi. Haziran ayı için oranlar ise %79'da sabit kaldı.

Atlanta FED Başkanı'nın Açıklamaları

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, ABD merkez bankasının enflasyon baskılarını azaltmada önemli ilerleme kaydettiğini, ancak devam eden riskler nedeniyle faiz indirimi çağrısı yapmaya henüz hazır olmadıklarını belirtti.

Üretici Fiyat Endeksi Raporu ve Doların Seyri

Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporunun ekonomi hakkında daha fazla ipucu sağlaması bekleniyor. Faiz beklentilerindeki yeniden konumlandırma, doları %0,4 kayıpla 104,36 seviyesine baskıladı.

ABD Hazine Tahvillerindeki Durum

ABD Hazine tahvilleri, hafta başında yüksek gelen TÜFE rakamlarından kaynaklanan kayıplarının bir kısmını telafi etti. Gösterge 10 yıllık tahvillerin getirisi, bir gecede 3 baz puan düşüşün ardından %4,2496 seviyesinde sabit kaldı. İki yıllık Hazine tahvil getirileri ise %4,5930’a yükseldi.

Petrol Fiyatları ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın Değerlendirmesi

Petrol fiyatları, bir önceki seansta yaşanan yükselişin ardından karışık bir seyir izledi. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu yıl talep büyümesinin yavaşladığını işaret etti. Brent ve ABD ham petrolü sırasıyla %0,2 ve %0,1 oranında düşüş yaşadı.

Japonya Ekonomisi ve Merkez Bankası Başkanı'nın Açıklamaları

Japonya ekonomisinin zayıf tüketim ve sermaye harcamaları nedeniyle geçen yılın son çeyreğinde resesyona girmesi, Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın açıklamalarına yol açtı. Ueda, merkez bankasının enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşıldığında, negatif faiz oranları da dahil olmak üzere çeşitli parasal genişleme önlemlerini gözden geçireceğini söyledi.

Asya-Pasifik Borsalarında Son Durum

ABD perakende satışlarındaki düşüşün ardından MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi 0,3 yükseldi. Nikkei %1,4 artışla 38.678 puana ulaştı.

Nomura'nın Nikkei Tahmini ve BIST 100 Endeksi Beklentileri

Nomura, yıl sonuna kadar Nikkei'nin 40.000 puana ulaşacağını tahmin ediyor. BIST 100 endeksinin haftanın son işlem gününe alıcılı başlaması ve dolar bazlı grafiklerdeki direnç noktası olarak gördüğü 9400 seviyesinin takip edileceği belirtiliyor. Bu seviyenin aşılması durumunda 9600 ve 9650 bandı üst dirençler olarak hedeflenebilir.

Editör: Halit Alptekin