Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 21 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden mükelleflerin 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlattı.

Hazine ve Maliye Bakanı'ndan Önemli Uyarı

Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 2023 yılında 21 bin lira ve üzeri kira geliri olan mükelleflerin, herhangi bir yaptırıma maruz kalmamak adına 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini bildirdi.

Kira Gelirleri Sıkı Takipte

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tapu ve MERNİS gibi idari kayıtları, ayrıca teknolojik imkanları kullanarak kira geliri elde eden ancak beyanname vermeyen mükellefleri saptama çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Şimşek, 1,2 milyon gayrimenkulü denetim planına alındığını ve bu gayrimenkullerden yaklaşık 420 bininde yerinde tespit yapıldığını ifade etti.

Mali Disiplin ve Adil Rekabet için Denetimler Devam Ediyor

Şimşek, denetimlerin ve mükellefleri bilgilendirme faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek, kayıt dışılıkla mücadelenin güçlendirildiğini ve adil rekabet ile mali disiplinin sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı. Bu süreçte, 21 bin lira üzerinde kira geliri olan mükellefler için beyanname verme sürecinin önem taşıdığına dikkat çekildi.

Editör: Halit Alptekin