Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, önceki gün bir etkinlikte, kiralardaki fahiş artışları sınırlamak amacıyla uygulanan yüzde 25'lik zam sınırına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Tunç, "1 Eylül itibarıyla kira davalarında arabuluculuk sürecini başlatmış bulunuyoruz. Mevcut yüzde 25'lik kira artışı sınırlamasının devam etmesi gerekliliği üzerinde yeniden düşünülmeli" ifadelerini kullandı. Ayrıca, "Türkiye genelinde arabuluculara yapılan 129 bin 259 kira uyuşmazlığı başvurusunun, 69 bin 239'unun anlaşma ile sonuçlandığını, bu sayede 140 bin kişinin adliye kapılarından uzak kaldığını" belirtti ve bu durumun kira artışı tartışmalarını azalttığını vurguladı.

Kiralarda Zam Sınırlamasının Geleceği

Kiralarda yüzde 25'lik zam sınırlamasının uygulanması, 1 Temmuz itibarıyla sona erme noktasında bulunuyor. Ancak Bakan Tunç'un ifadeleri, bu sınırlamanın geleceği hakkında yeni bir tartışma başlattı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin 'Yalanlama' Açıklaması

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada dolaşan "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının kaldırılacağı" yönündeki iddialara yanıt verdi. Merkez, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmayacağı" yönündeki iddiaların asılsız olduğunu duyurdu. Açıklamada, bu konuda herhangi bir resmi kurum tarafından yapılmış bir açıklama olmadığına dikkat çekildi.

Editör: Halit Alptekin